mrkvicka-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Světový den potkanů
Potkani dělí společnost přibližně na dvě kategorie. Ta první se jich děsí a považuje tyto celosvětově rozšířené hlodavce za odporná špinavá stvoření šířící nemoci, ta druhá je považuje za hodné a inteligentní domácí mazlíčky. A právě na tento fakt poukazuje jejich světový den. Světový den potkanů (World Rat Day) vznikl v rámci diskuzní e-mailové skupiny „ratlist“ už v roce 2002 a od té doby ho slaví milovníci potkanů po celém světě. Datum bylo zvoleno jako jistá pocta „ratlistu“, protože právě v tento den skupina vznikla.

Mezinárodní den proti nášlapným minám
Miny, jakožto jedny z nejzákeřnějších zbraní, jsou i v dnešní době hrozbou, přestože většina válečných konfliktů, kde byly používány, již pominula. I přesto nám tento den slouží jako vzpomínka na ty, kteří pod touto zbraní ztratili svůj život a samozřejmě i na ty, kteří jsou stále ohrožováni aktivními minovými poli, jakožto pozůstatkem války. Miny se z minových polí a oblastí, kde jsou stále nastražené, snaží odstraňovat na základě Mezinárodní úmluvy o nášlapných minách neboli Ottawské úmluvy. Svátek se slaví od roku 2005.

Mezinárodní den mrkve
Víte, že již od roku 2003 se slaví 4. duben jako Mezinárodní den mrkve? Ve světě se v tento den pořádají oslavy, lidé se na mrkvových večírcích a v kostýmech báječně baví. Den mrkve vznikl v roce 2003 a jeho účelem je šíření povědomí o blahodárných účincích mrkve po celém světě. Popularita Mezinárodního dne mrkve každoročně roste stejně tak jako počet zemí, ve kterých se oslavy pořádají: Velká Británie, Francie, Švédsko, Itálie, Austrálie, Japonsko či Rusko.

Zdroje: 7 nejbizarnějších mezinárodních svátků, Facebook: SO Chovatelů potkanů, Apropo save lifesMezinárodní den mrkveŽatecký deník - Víte, co dnes slavíme?