Jiří Korn oslavil 17. května neuvěřitelných 65 let! Písničky jako Robinson a Windsurfing formovaly v dětství můj hudební vkus. A samozřejmě se mi blonďatý mladíček líbil a nevynechala jsem žádný televizní pořad, v kterém se objevil.

Dne 23. května vychází dosud nejkompletnější výběr písní Jiřího Korna - 3CD Co mám v očích. Formát tří CD umožnil nabídnout maximum muziky z celého období jeho stylově pestré a velmi úspěšné kariéry, tedy v nahrávací praxi od roku 1968 do současnosti.

Jiří Korn, foto: Robert Vano

První disk, nazvaný Největší hity, je více než dvacítkou skladeb rozmanitých podobou, ale spojených úspěchem: rozdíl mezi Yvettou, Zpívat jako déšť, Hotely Ritz i California, Windsurfingem, Robinsonem, Haló, Karel nese asi čaj nebo Miss Moskva je občas zásadní, ale dokonale sjednocený Kornovým originálním interpretačním přístupem.

Proč tomu tak mohlo být, objasňuje CD2 s podtitulem Já ti kdysi hrál. Tady jsou k nalezení jeho vícehlasé rockové počátky v kapele Rebels, krátká, ale intenzivní pasáž kariéry s Olympikem i různé varianty hledání popové cesty, od těch big bandových přes Šest strýců až k elektronickému Eduardu Parmovi mladšímu: Šípková Růženka, California Dreaming, Únos, Když Lola pila pátý drink, Mám hodně zlozvyků, Tam u dvou cest nebo Doktor Jekyll a pan Hyde.

Důležitou součástí této kolekce je poslední cédéčko, opět zvukově pestré, ale velmi potřebně doplňující ta předchozí o další pěvecké barvičky. Mezinárodní standardy typu Baby It´s Cold Outside, Unforgettable nebo Ain´t Misbehavin´ v českých verzích doplňují třeba také dance nahrávky s DJ Neo nebo překvapivé I Feel Good od Jamese Browna.

A co vy, milé čtenářky, máte rádi Jiřího Korna a která písnička vás vzala za srdce a proč? Napište mi do komentářů.

Reklama