O kníračích se tvrdí, že jsou neposlušní nezbedové. V dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz zjistíte z úst pana Františka, který má už třetího středního knírače, jak to s nimi ve skutečnosti je.

Země původu: Německo
Použití: Hlídací a společenský pes
Klasifikace podle FCI:knírač

  • Skupina 2. Pinčové a knírači - molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
  • Sekce 1. Pinčové a knírač
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Knírač střední (klikni)

Velikost v kohoutku: 45 až 50 cm
Hmotnost: 14 až 20 kg
Průměrně se dožívá: 12 až 14 let
Chovatelské kluby: Klub chovatelů kníračů (www.kchk.cz)

Historie plemene...

Knírači byli původně používáni v jihoněmeckém regionu jako stájoví psi, protože se cítili zvláště dobře ve společnosti koní. S horlivostí číhali na všechny hlodavce, aby je okamžitě usmrtili, což jim v minulosti přineslo v lidové mluvě označení krysaři (“rattler“). Při založení klubu pro pinče a knírače v roce 1895 byli vedeni jako drsnosrstí pinčové.

Vzhled psa...

knírač

Středně velký, silný, spíše podsaditý než štíhlý, drsnosrstý.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

  • Kvadratická stavba těla, přičemž kohoutková výška odpovídá zhruba délce trupu.
  • Celková délka hlavy (od špičky nosu k týlnímu hrbolu) odpovídá polovině délky hřbetu (kohoutek až nasazení ocasu).

Povaha středního knírače...

Typickými povahovými rysy jsou jeho živý temperament spojený s rozvážným klidem. Charakteristická je dobromyslná povaha, hravost a vyslovená oddanost pánovi.Je velmi milý k dětem, nepodplatitelný, ostražitý, a přesto neštěká zbytečně.Má vysoce rozvinuté smyslové orgány, inteligenci, je vhodný k výcviku, neohrožený, vytrvalý a odolný proti povětrnostním vlivům i nemocem. Tyto vlastnosti dávají kníračovi všechny předpoklady, aby se stal vynikajícím rodinným, hlídacím a společenským psem, který má také přednosti služebního psa.

Jak o něj pečovat?

Střední knírač je živý a aktivní pes, který ke spokojenému životu potřebuje dostatečnou fyzickou i psychickou zátěž. Je chytrý a pracovitý. Dobře snáší pobyt v bytě i v kotci.

Jeho hrubá srst se upravuje trimováním, k čemuž slouží speciální hřeben.

Co se týče výživy, není nijak náročný. Samozřejmě psi v zátěži spotřebují víc než domácí mazlové.

Knírači pana Františka: Brit, Cilka a Nelča

První střeďák byl Brit, černej pes, ten byl super svéhlavej a bylo opravdu potřeba ho hodně cvičit, aby poslouchal. A stejně to nebylo nic platné, nakonec neposlechl a vběhl pod vlak. Pak byla Cilka (Cecílie), černá fenka. Moc milá a přátelská, bohužel po pár letech umřela na selhání orgánů (prý degenerace a přešlechtění rodu). Nyní máme Nellu, ale nikdo jí neřekne jinak než Nelča nebo Nelinka. Je už třetí v pořadí a zase je to střední knírač. Je poslušná a milá a bez páníčka se nikam nehne. Už je jí 6 let, takže je to vlastně už psí dáma v nejlepších letech.

Nelča

A proč knírač? Když jsme před 20 lety pořizovali Brita, prostě se nám to plemeno líbilo a už jsme u toho zůstali. I ta velikost je optimální. Už to dokáže hlídat a nikdo ho nezašlápne a na druhou stranu nesežere půl prasete na posezení jako větší psi. Čím nás občas štvou, je svéhlavost, ale fenky jsou v pohodě. Popravdě člověka nedovede skoro nic víc potěšit, než přítomnost psa. Dělá nám společnost a vždycky nás ráda vidí, má radost když přijdeme domů nebo když jde na procházku. Je to taková naše nezbeda.

Je pro vás střední knírač příliš velký, ale přesto se vám plemeno líbí? Koukněte na malého knírače:

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama