O kníračích se tvrdí, že jsou neposlušní nezbedové. V dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz zjistíte z úst pana Františka, který má už třetího středního knírače, jak to s nimi ve skutečnosti je.
Země původu: Německo
Použití: Hlídací a společenský pes
Klasifikace podle FCI:
- Skupina 2. Pinčové a knírači - molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
- Sekce 1. Pinčové a knírač
- Bez pracovní zkoušky
- Celý standard FCI: Knírač střední (klikni)
Velikost v kohoutku: 45 až 50 cm
Hmotnost: 14 až 20 kg
Průměrně se dožívá: 12 až 14 let
Chovatelské kluby: Klub chovatelů kníračů (www.kchk.cz)
Historie plemene...
Knírači byli původně používáni v jihoněmeckém regionu jako stájoví psi, protože se cítili zvláště dobře ve společnosti koní. S horlivostí číhali na všechny hlodavce, aby je okamžitě usmrtili, což jim v minulosti přineslo v lidové mluvě označení krysaři (“rattler“). Při založení klubu pro pinče a knírače v roce 1895 byli vedeni jako drsnosrstí pinčové.
Vzhled psa...
Středně velký, silný, spíše podsaditý než štíhlý, drsnosrstý.
DŮLEŽITÉ PROPORCE:
- Kvadratická stavba těla, přičemž kohoutková výška odpovídá zhruba délce trupu.
- Celková délka hlavy (od špičky nosu k týlnímu hrbolu) odpovídá polovině délky hřbetu (kohoutek až nasazení ocasu).
Povaha středního knírače...
Typickými povahovými rysy jsou jeho živý temperament spojený s rozvážným klidem. Charakteristická je dobromyslná povaha, hravost a vyslovená oddanost pánovi.Je velmi milý k dětem, nepodplatitelný, ostražitý, a přesto neštěká zbytečně.Má vysoce rozvinuté smyslové orgány, inteligenci, je vhodný k výcviku, neohrožený, vytrvalý a odolný proti povětrnostním vlivům i nemocem. Tyto vlastnosti dávají kníračovi všechny předpoklady, aby se stal vynikajícím rodinným, hlídacím a společenským psem, který má také přednosti služebního psa.
Jak o něj pečovat?
Střední knírač je živý a aktivní pes, který ke spokojenému životu potřebuje dostatečnou fyzickou i psychickou zátěž. Je chytrý a pracovitý. Dobře snáší pobyt v bytě i v kotci.
Jeho hrubá srst se upravuje trimováním, k čemuž slouží speciální hřeben.
Co se týče výživy, není nijak náročný. Samozřejmě psi v zátěži spotřebují víc než domácí mazlové.
Knírači pana Františka: Brit, Cilka a NelčaPrvní střeďák byl Brit, černej pes, ten byl super svéhlavej a bylo opravdu potřeba ho hodně cvičit, aby poslouchal. A stejně to nebylo nic platné, nakonec neposlechl a vběhl pod vlak. Pak byla Cilka (Cecílie), černá fenka. Moc milá a přátelská, bohužel po pár letech umřela na selhání orgánů (prý degenerace a přešlechtění rodu). Nyní máme Nellu, ale nikdo jí neřekne jinak než Nelča nebo Nelinka. Je už třetí v pořadí a zase je to střední knírač. Je poslušná a milá a bez páníčka se nikam nehne. Už je jí 6 let, takže je to vlastně už psí dáma v nejlepších letech. A proč knírač? Když jsme před 20 lety pořizovali Brita, prostě se nám to plemeno líbilo a už jsme u toho zůstali. I ta velikost je optimální. Už to dokáže hlídat a nikdo ho nezašlápne a na druhou stranu nesežere půl prasete na posezení jako větší psi. Čím nás občas štvou, je svéhlavost, ale fenky jsou v pohodě. Popravdě člověka nedovede skoro nic víc potěšit, než přítomnost psa. Dělá nám společnost a vždycky nás ráda vidí, má radost když přijdeme domů nebo když jde na procházku. Je to taková naše nezbeda. |
---|
Je pro vás střední knírač příliš velký, ale přesto se vám plemeno líbí? Koukněte na malého knírače:
Výzva!
Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den chovatelé, poradil by mi tu prosím někdo, jak změnit stravu u psa, který má už asi 4 měsíce horší zažívání?
Ahoj u nás v rodině byl nejprve stření knírač černé barvy. Rodiče ho pořídili když jsme se sestrou měli 3 a 5 let. Dnes už tento knírač nežije. Byl to však paličák jak má být. Když odešel a už se nevrátil, mamka se asi po roce rozhodla pořídit psa dalšího. Protože však nechtěli už štěně, navštívili jeden z útulků a přivezli domů našeho nového drobečka, který měl v kohoutku cca 70 cm. Jednalo se o křížence velkého knírače a labradora. Dnes již ni tohoto pejska nemáme ale vzpomínáme na něj s láskou. POvahu měl totiž zcela odlišnou od prvního knírače. Asi i tím, že přemýšlel jako labrador, ale nenechte se zmást, pokud byla rodina v ohrožení dokázal okamžitě zasáhnout.
trefa:u nas v rodine byl taky jeden Knirac.meli ho dlouho.dneska uz maji jinou rasu.
Knírači jsou fajn, jednu feňuli znám z cvičáku a je to úplný zlatíčko
Jsou to sympaťáci, i když svéhlaví, ale dobří hlídači. Ta velikost je dobrá. Jen kdyby tolik ti psi neutíkali a víc poslouchali, fenky jsou v pohodě.