„S přítelem se vídám půl roku. Dlouho mi trvalo, než jsem ho sbalila, protože hodně odolával, ale nakonec se mi to podařilo. Ale náš vztah má zásadní chybu. Není na něj spoleh. Často ruší společné plány na poslední chvíli, někdy se mi třeba dva dny vůbec neozve a o společném bydlení nechce zatím ani slyšet,“ svěřuje se Adéla se stavem svého milostného života.
5e8ee6c83788fobrazek.png
Foto:Shutterstock

A my pro ni nemáme moc dobrou zprávu. Vypadá to, že ze strany jejího přítele nejde o velkou lásku, ale jednoduše o situační vztah, což je v podstatě jen taková hra na spokojené partnerství. Problém je ovšem ve chvíli, kdy ji hraje jen jedna strana, zatímco druhá je zamilovaná až za hrob. Jak poznat, jestli se v situačním vztahu nenacházíte také?

Hra na vztah

„Situační vztah si ve zkratce můžeme představit tak, že člověk je ve vztahu, ale nenese žádnou odpovědnost. Je s druhým, kdy chce a v tu chvíli čerpá vše, co mu dává, ale nechce žádné hluboké závazky. Chce být volný a k tomu si užívat přítomnosti někoho, s kým je mu v daný okamžik příjemně. Možná se hledá, možná neví, jestli chce pevný vztah, možná to nedovoluje kariéra,“ popisuje vztahová koučka a lektorka Lucie Mucalová.

Na množství situačních vztahů má vliv také rozvoj online seznamování. Často se totiž stává, že se lidé během hledání té pravé lásky na chvíli ocitnou v partnerství, kde láska sice chybí, ale zase je tam vzájemná náklonnost a sexuální přitažlivost. Situační vztahy mají hodně společného s přátelstvím s výhodami. Je to tedy jakési přechodné povyražení, způsob, jak se zabavit. Pokud to tak berou oba členové páru, nemusí to znamenat problém (tedy pokud se jeden nakonec nezamiluje a nebude chtít něco víc), jestliže o tom ovšem druhá polovička nemá ani tušení, tak to moc fér není a zlomené srdce na sebe nenechá dlouho čekat.

Nevýhodou může být také to, že když je člověk v situačním vztahu příliš dlouho, setrvává v něm ze zvyku či z nějaké lenosti a už se ani nesnaží najít pro sebe toho pravého či tu pravou.  

Prožíváte-li zrovna období zamilovanosti, dost možná máte na očích růžové brýle, které vám zatemňují správný úsudek. Proto pro vás máme několik znaků, podle kterých můžete poznat, že jste se ocitla v situačním vztahu, aniž by vás někdo varoval.

 • Většinou vás nekontaktuje jako první
  Jestliže si připadáte jako stíhačka je to znak toho, že něco není v pořádku. Pokud se vám partner třeba dva dny vůbec neozve a nereaguje na vaše pokusy se s ním spojit, nejspíš s vámi není na stejné vlně. Varovným signálem může být i to, pokud ke kontaktu s vámi využívá výhradně psanou formu a nikdy vám nevolá.
 • Neplánujete
  S partnerem nemáte žádné dlouhodobé plány a většinou se na všem domlouváte na poslední chvíli. Může se tak stát, že ani v pátek ještě nevíte, jestli budete víkend trávit každý zvlášť nebo dohromady. Vaše randění je prostě celé takové nahodilé a většinou se odehrává, když si váš partner vzpomene, že by vás chtěl vidět.
 • Budoucnost je tabu
  S tím, že se scházíte nahodile, souvisí i to, že se bavíte téměř výhradně o přítomnosti a nevěnujete se budoucnosti.
 • Vymlouvá se
  Dalším znakem může být i to, že se partner vymlouvá a ani v tom není moc kreativní a už vůbec ne konkrétní. Nemá na vás čas, když chcete vy, ale vždy jen když chce on. Jinak tvrdí, že má nějakou blíže nespecifikovanou schůzku nebo musí něco blíže nespecifikovaného dodělat do práce.
 • Nechce si povídat
  Dobře, některé muže prostě na sdělování pocitů moc neužije, ale jestliže partner odmítá jakékoli rozhovory o tom, co zrovna prožíváte, není to dobrý základ zdravého vztahu. Skoupý může být i na zcela banální informace o své osobě.
 • Nestará se o vás
  Ležíte v horečkách v posteli a jediné čeho se dočkáte je strohá věta uvidíme se, až se uzdravíš? To nevypadá jako milující přístup. Alespoň ty pomeranče za dveře byste si zasloužila.
 • Na seznámení s rodiči zapomeňte
  Negativním signálem je i to, když se zuby nehty brání tomu, aby vás představil někomu z rodiny. Často se ostýchá vás seznámit i se svými přáteli.
 • Vyhýbá se společným akcím
  Sex, kino nebo společné sledování seriálu ano, ale jakmile si máte vyrazit někam, kde by vás moli brát jako pár, vždycky mu do toho něco vleze. Máme na mysli třeba svatbu kamarádky nebo rodinou oslavu.
 • Nejste šťastná
  To je přece alfa a omega všechno. Každá z nás snad dokáže reálně vyhodnotit, jestli se ve vztahu cítí šťastná a zda z něj dostává alespoň část toho, co chce. Když ani společný rozhovor o tom, co vám vadí, nikam nevede, zbytečně jen prodlužujete své utrpení.

A co teď?

Pozorujete v předchozích bodech velkou podobnost s vaším živote? Potom nemáte moc možností, co si počít. Můžete si zkusit s partnerem promluvit o směřování vašeho vztahu, což ale většinou moc dobře nejde, protože takové hovory odmítá. Můžete přistoupit na jeho hru a brát všechno jen jako nezávazné povyražení, což v případě, že jste zamilované ale také moc nejde. Nebo je tu třetí možnost v podobě rozchodu.

„Pokud to oběma vyhovuje, může to fungovat. Ale pokud jeden očekává, že ten druhý názor změní, může to hodně bolet. Myslím si, že je důležité si společně ujasnit, co od vztahu a tedy jeden od druhého potřebujeme. Bez masky. Bez strachu, že když řeknu, že chci plnohodnotný vztah, tak o druhého přijdu a proto si to raději nechám pro sebe a budu věřit ve změnu a vnitřně se trápit. Nezapomínejte na své potřeby a hodnoty, které jsou pro vás v životě zásadní. Je důležité si uvědomit, jestli je vám ve vztahu hezky a spokojeně, nebo ne,“ radí Lucie Mucalová 

Čtěte také:

Reklama