zeptala se mě moje skoro sedmnáctiletá dcera. A jé je, tak už je to tady, prolítlo mi hlavou, ale nahlas jsem vyhrkla: „Na to teda zapomeň, nebudeš si hyzdit svoje krásný mladý tělo!“
„A viděla jsi toho úžasnýho pavouka, co má Markéta?“ No právě. Na rameni jí trůní barevná obluda minimálně deset na deset. Brrrr. „O tom se vůbec nebudeme bavit,“ utnula jsem hovor, ale bylo mi celkem jasné, že až se vymaní z mého vlivu, stejně si prosadí svou. Jestli do té doby přece jenom nepřijde k rozumu.
Co je to za módu?

Chvilku jsem se dívala na předávání cen Grammy, a tam jedna oceněná zpěvačka snědé pleti (omlouvám se, ale její kérka mě tak vyvedla z míry, že jsem zapomněla jméno) měla na jedné paži něco jako obrovský rozplizlý kříž  a druhou jí „zdobil“ tetovaný náramek. Krásné šaty, skvělý účes, celkově kočka, ale ty „modřiny“ na sebe stále poutaly pozornost. Vypadalo to, jako by ji nějaký surovec drapl za ruku a do druhé jí něčím mlátil.

Ano, přiznávám, asi jsem staromódní, ale prostě nechápu, proč si musí někdo bolestivě a navěky ocejchovat tělo, když existují dočasné techniky, třeba malování henou. Ještě bych to brala u mužů, asi jim tetování dodává sebevědomí, ale k čemu to potřebuje žena? Že by ze stejného důvodu? Co když se jim to časem přestane líbit?

A právě čas hraje důležitou roli. V neprospěch, pochopitelně. I tetování, kterému se říká trvalé, ztratí časem glanc, zejména na místě, které se hodně vystavuje slunci. Navíc s přibývajícími léty přichází naše kůže o svou pružnost a dokáže pěkně pošramotit kontury všech těch růžiček, ornamentů, dráčků a jiných oblíbených obrázků.


Když už bych po kérce jó toužila, což mi nehrozí, nakreslila bych si ji sama. Jsem přece výtvarnice. To samé jsem nabídla i dceři. Nakreslím jí něco propiskou a večer si to smyje kartáčem. Nevím, jestli jsem ji svým kompromisním řešením uspokojila, ale už jsme se dál o tom nebavily.
Jsem zvědavá, kdy na mě přijdou s piercingem.A co vy, milé ženy-in?
Jak se tváříte na tetování vy?
Jste stejně konzervativní, nebo byste do toho šly?
Co byste si nechaly vytetovat?
Nebo už tetování máte?
A nikdy jste nezalitovaly?
Napište nám o tom.