Minulý týden probíhal na našich stránkách on-line rozhovor s očním chirurgem - prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc. Přemýšlíte o operaci? Trápí vás dioptrie? Nevíte si rady? Mohli jste mu položit dotaz, na který vám odpověděl. Co jsme se v rozhovoru dozvěděli?

 

Rozhovor probíhal díky naší dlouhodobé spolupráci s oční klinikou Lexum – www.lexum.xz, kde pan profesor Filipec působí a operuje.

 

Kdo je prof. MUDr. Martin Filipec, CSc?

Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studia byl přijat na II. oční kliniku Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze jako interní vědecký aspirant. V roce 1984 získal atestaci I. stupně a v roce 1991 atestaci II. stupně v oboru oční lékařství. Vědecký titul získal v roce 1987 obhajobou disertační práce na téma Zrcadlová mikroskopie rohovky. Výzkumná práce prof. Filipce je zaměřena na problematiku chorob, transplantace a hojení rohovky. Od roku 1993 se věnuje také laserové refrakční chirurgii v Lexumu. V letech 1998-2004 byl prof. Filipec přednostou Oční kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze. Ve své klinické činnosti se prof. Filipec specializuje na chirurgii rohovky (transplantace, refrakční chirurgie) a na chirurgii šedého zákalu a glaukomu. Dále se specializuje na onemocnění rohovky, zevní choroby oka, uveitidy a oční imunologii.

 

Dotazů přišlo velmi mnoho, byly velmi osobní. Bylo znát, že problematika očních vad a onemocnění se týká mnoha lidí kolem nás. Co jsme se z rozhovoru dozvěděli? Zde uveřejňujeme některé z odpovědí. Celý rozhovor si můžete přečíst zde: //zena-in.cz/osobnosti/rozhovor.asp?id=138

 

Iveta: Po otci jsem zdědila tupozrakost, levé oko mám zcela v pořádku. Mám +2,5 dioptrie. Pomohla by mi laserová operace?
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc
: Laserovou operací můžeme odstranit dioptrie, ale neodstraníme tupozrakost.

dan: Dobrý den, chci se zeptat, někdy vidívám jakoby zastřeně, musím párkrát zamrkat, aby se to spravilo. Brýle nosit nechci.
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Můžete mít chronický zánět víček, suché oko, rohovkové onemocnění a celou řadu jiných onemocnění. Nelze odpovědět přes počítač.

hexehexe: Má smysl uvažovat o operaci krátkozrakého oka (11 dioptrií), když mám poškozenou sítnici? Děkuji.
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Zaleží na tom, o jaké poškození jde. Při vysoké krátkozrakosti bývají na sítnici degenerativní změny, které před plánovanou operací vyšetří náš specialista na sítnicová onemocnění, a pokud je potřeba, sítnice se před operací ošetří - zpevní - argonovým (sítnicovým) laserem. Znamená to, že postižení sítnice neznamená, že by nebylo možné o operaci krátkozrakosti uvažovat.

Eliška Kráslová: Dobrý večer pane profesore, rok mám pálení očí i jako písek, přes pravé oko se mi sem tam udělá blanka a vidím mlhavě, pak se to ztratí, a to se střídá po celý den. Byla jsem 2x u očního lékaře, ale problémy mám stále. Kapky Visine nepomáhají. Je mi 60 let. Děkuji za odpověď, Eliška Kráslová.
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Tyto obtíže u ženy vašeho věku jsou nejčastěji spojeny se syndromem suchého oka (někdy pokud je sucho i v ústech, může jít o celkové onemocnění, tzv. Sjogrenův syndrom). Častěji však jde jenom o poruchy slzného filmu bez celkového onemocnění. Blefaritida či miebomitida - záněty okrajů víček, mají podobné příznaky. Podle diagnózy pak je možné stanovit léčbu - umělé slzy, uzávěr slzných kanálků, hygiena víček, kapky cyklosporinu A atd.

L.: Dobrý den, jsem 3 měsíce po operaci lasik (jedno oko) Pořád ale vidím na operovaném oku kolem světel záře. Prý tyto záře kolem světel mají pominout do 3 měsíců po operaci. Dále bych se chtěl zeptat, jaké máte zkušenosti s monovision při operaci lasik. Je možné mít na jednom oku -2 a na druhém 0? Nebude tak omezené prostorové vidění? Děkuji za odpověď.
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Záře okolo světel většinou mizí a tento proces může trvat i déle než tři měsíce. Není přesná hranice. Monovision je dobrá varianta u lidí, kteří ztrácejí schopnost vidět na blízko (akomodaci). Rozdíl 2 dioptrie většina lidí snese. Někdy je třeba si zvyknout, a to může trvat i několik měsíců. Pokud vám to nebude vyhovovat, je vždy možné rozdíl snížit. Určité omezení prostorového vidění u monovision může být, ale nebývá zásadní. Pokud je potřeba perfektního prostorového vidění, je většinou vhodnější plná korekce obou očí.

Renata: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné operovat laserem vyšší astigmatismus, tak aby vada byla zcela odstraněna? A jaký typ laserového zákroku je pro to vhodný ? Děkuji.
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Laserem korigujeme astigmatismus do 6.0 dioptrií. Pokud je vyšší, kombinujeme laser s dalšími technikami refrakční chirurgie. Nejvhodnější je lasik.

Slavomír Vácha: Mám bifokální brýle, a ačkoliv se mně na slunci ztmavují, venku mi oči pořád slzí tak, že někdy každých 10 min. si musím oči utírat. Mám navštívit oční lékařku?
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Ano, je třeba zjistit důvod slzení.

Janulenka: Dobrý den, pane doktore. Mám prosím otázku. Můj 5letý syn má VOP 5/10 VOL 5/7,5. No a šilhá. Věnujeme se mu jen jak to jde. Chci se zeptat (na kontrolu chodíme každé 2 týdny). Když nenosí brýle, tak šilhá, v Motole říkala p. doktorka, že nemusí být operován. Já jsem se chtěla zeptat, zda to šilhání se upraví, nebo mu to už zůstane. Ještě chci říct, že na půl dne nosí klapku na jedno oko. Stačí to na půl dne, nebo musí ještě déle. Co nám poradíte? Myslíte, že se mu zrak ještě růstem bude zhoršovat? Děkuji Janka V. (Jeiny)
prof. MUDr. Martin Filipec, CSc: Většina dětí se šilháním trpí dalekozrakostí, a tato vada se nezhoršuje. Klapka na půl dne jistě stačí. Někdy se vada vyřeší sama, jindy je třeba operace. Strabologie (nauka o šilhání) - je speciální obor, který má v Motole dlouhou tradici. Pokud však máte pochybnosti, je třeba vyhledat ještě dalšího odborníka- strabologa, a získat tzv. second opinion. K vyjádření je nutné podrobné vyšetření a rozbor.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.