Milujete melouny? Klasické s peckami, nebo ty bez pecek? Také si léto bez dobrého melounu nedovedete představit? Melouny se těší velké oblibě!

melouny

Co jste možná o melounech nevěděli

  • Slovo meloun pochází z řečtiny a znamená zralé jablko.
  • Odborníci se přou o to, zda meloun původně pochází z Afriky, nebo Asie.
  • Nejbližší příbuznou vodního melounu je okurka setá.
  • Největší známý meloun vážil 122 kg, melouny okolo 100 kg nejsou výjimkou.
  • Konzumace melounu dokáže snižovat krevní tlaku, vnitřní strana melounové slupky pak zmírňuje otoky a pomáhá odstraňovat kožních houbovité infekce.
  • Italské přísloví říká: „Do ženských a do melounů nevidíš.“

Tyto sladké a šťavnaté plody patří mezi oblíbené letní pochoutky, což dokládají i prodejní data společnosti Tesco. Právě v letních měsících se, co do počtu kilogramů, prodá 80 % celkového ročního objemu. Stálicí je klasický vodní meloun, v posledních letech také jeho bezpecková nebo menší – baby -  varianta. Stále populárnější jsou ale i cukrové melouny, a to zejména žlutý meloun a meloun odrůdy Galia.

Tradiční vodní klasika v pohodlném balení a bez pecek

„Hlavní sezona prodeje melounů je v plném proudu a potrvá až do září. Našim zákazníkům letos nabízíme devět druhů melounů,“uvádí Stanislava Mele, manažerka nákupu kategorie ovoce a zelenina ve společnosti Tesco a dodává: „Oblíbenou klasikou našich zákazníků je červený vodní meloun, zároveň ale stále více pozorujeme trend v podobě nákupu vodního melounu bez pecek nebo menšího a sladšího baby vodního melounu.“ Oba tyto druhy jsou vzhledem ke své velikosti ideální pro menší rodinu, pár nebo i jednoho člověka. Tesco je již třetím rokem nabízí v praktické síťce, takzvaném Fashion balení, které usnadňuje nákup a především pak odnesení produktu. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 30-35 korun za kilogram.

melouny

Barevné cukrové melouny získávají na oblibě

Melounová sezona ale nepatří jen melounům vodním. „V posledních letech zákazníci rádi nakupují i ostatní barevné, nebo přesněji cukrové odrůdy. Velmi populární je žlutý meloun, meloun Galia či Cantaloupe,“ říká Stanislava Mele. Tento trend pak potvrzují i prodejní čísla společnosti Tesco. Meziroční nárůst prodejů těchto melounových odrůd se pohybuje v řádu stovek procent. Do kategorie cukrových melounů, jejichž cena se v obchodech Tesco pohybuje v rozmezí 30-35 korun za kilogram, se řadí také v Čechách ne tolik známý meloun Piel de sapo. „Název, ve španělštině doslova ropuší kůže, odkazuje na zbarvení a vzhled slupky. Ve světě tento aromatický plod najdete také pod jménem Santa Claus nebo vánoční meloun, “ uzavírá Stanislava Mele.

Více na www.tescocr.cz/

Reklama