Klíšťata se na lidské tělo dostanou jen z travin či keřů, kde čekají na hostitele, nepadají tedy ze stromů, to je fáma. Klíšťata se vyskytují maximálně do výšky jednoho metru.

Ústní ústrojí klíštěte tvoří hypostom obklopený dvěma čelistními makadly, nástroj přizpůsobený rychlému proniknutí do kůže a nasávání krve oběti. Okamžik zakousnutí hostitel zpravidla nepocítí, neboť do rány se současně vylučuje směs látek, které tiší bolest a zároveň brání srážení krve (enzym ixodin), působí rozšíření cévy a oslabují imunitní schopnost těla. Teprve později začne rána nepříjemně svědit. To už je klíště pevně zakousnuté. Hypostom je navíc opatřen zpětnými háčky, které ztěžují odstranění parazita z rány. 

Dospělá samička klíštěte klade několik tisíc vajíček, z nichž se nejprve vylíhnou larvy se třemi páry nohou. Larvy cizopasí zpravidla na drobných obratlovcích, například na hlodavcích (ti jsou také hlavním zdrojem přenášených chorob). Po další přeměně se z nich stávají nymfy, které mají čtyři páry končetin stejně jako dospělí jedinci. Po dalším nasátí krve přichází poslední proměna a objevuje se klíště v té podobě, v jaké je nejčastěji potkáváme. K příjmu krve má klíště uzpůsobenu i trávicí soustavu. Jeho střevo vybíhá ve velké postranní laloky, které slouží jako zásobárna nasáté krve.

Drobná, leč nebezpečná klíšťata, patřící mezi členovce, parazitují na různých hostitelích, často i na domácích zvířatech. Ze zvířat na lidi přenášejí různé choroby, z nichž nejnebezpečnější jsou právě klíšťový zánět mozku, tedy klíšťová encefalitida, a lymeská borelióza. Klíšťata trápí celou střední Evropu a s postupujícím oteplováním pronikají do stále větších výšek, takže ohrožují už i rekreanty na horách, kde dříve nebývala.

Občas se setkáte s pověrou, že klíšťata nelezou na opilce. Překvapivě to není žádná fáma, ale realita. Klíšťata opravdu odpuzuje pivní zápach! Není jim příjemný ani pach kuřáků.


Pokud se chcete před klíšťaty chránit, použijte kvalitní repelent – OFF!

  • OFF! Spray

OFF! Spray proti klíšťatům a komárům je určen pro každodenní použití. Lehce se nanáší na kůži, ale lze jej používat přímo na oblečení. OFF! Spray je tím pravým společníkem na procházky do přírody. Obzvlášť pak v místech, kde je zvýšený výskyt infikovaných klíšťat. Obsahuje 15 % účinné látky DEET. Je vhodné přípravkem chránit i děti, které jej mohou používat od dvou let. V jejich případě se však musí používat šetrně.

  • OFF! Active spray

V tomto produktu se vyskytuje vysoká koncentrace účinné látky DEET, celých 30 %, což je zárukou maximální ochrany. Je ideálním výrobkem pro ty, kteří se pohybují v oblastech se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat.

Výrobky značky OFF! jsou známé především pro své vlastnosti, kterými jsou: SPOLEHLIVOST, OCHRANA a OSVOBOZUJÍCÍ pocit.

Spolehlivostpro spotřebitele znamená především pocit, že když použijí OFF!, mohou si být jisti, že jsou chráněni před klíšťaty. Rodiny mohou beze strachu z nákazy vyrazit na procházku do lesa nebo na houby. Přípravky OFF! jsou schvalovány složitou legislativou EU, což zajišťuje prakticky 100% spolehlivost účinku.

Ochranaje nejdůležitějším aspektem, který OFF! nabízí. Ty, které milujeme, chceme v první řadě chránit, ať už se jedná o děti, rodiče či životní partnery. Nechceme, aby jim hrozilo jakékoliv nebezpečí.

Poslední, neméně důležitou, vlastností značky OFF! je osvobozující pocit, který dodává těm, kteří jej užívají. OFF! je příjemný na kůži a krásně voní. Neobtěžuje tedy uživatele.

Použití OFF!

Účinná látka DEET, kterou obsahují výrobky OFF! se může chovat jako dráždidlo a ve vzácných případech může vyvolat kožní reakce. Podle zprávy z testu je přípravek obsahující 23,8 % DEET schopen kompletně ochránit osobu před hmyzem po dobu zhruba pěti hodin (pro srovnání - u přípravků na bázi eukalyptu jsou to zhruba 2 hodiny a u přípravků na bázi rostlinných výtažků je to zhruba 10 až 20 minut).

Přípravky OFF! lze ve formě spreje či lotion s mechanickým rozprašovačem používat i na oblečení. Vhodná je hlavně aplikace na ponožky, aby například klíšťata nelezla po nohách výš, dále na ruce, pod okraj rukávů či krk. Je možné postříkat i triko, hlavně pokud je takové, že ho komár „proštípne“. OFF! se nesmí používat na syntetické materiály. Nepoškozuje bavlnu, vlnu ani nylon.

Přípravky jsou určené pouze pro venkovní použití a není doporučeno je nanášet  doma. Optimální je přípravek aplikovat např. až těsně před vstupem do lesa, déle vydrží a mají maximální účinnost.

Reklama