Kristina Bendlová

Mám to štěstí, že v mém domě bydlí zubní hygienistka Kristina Bendlová. Známe se už léta, venčíme spolu občas psy. Protože kolem péče o chrup koluje spousta přesvědčení, rozhodl jsem se, že s Kristinou udělám rozhovor, abych zjistil, jak to s čištěním zubů je...

Co je nejdůležitější

Možná vás překvapí, že nejdůležitější v péči o zuby není pasta, ale kartáček. „Zuby by sedaly čistit i bez pasty, jde totiž hlavně o mechanické odstranění plaku,“ říká Kristina a dodává, že pasta má při čištění důvod dezinfekční, posiluje zubní sklovinu a také čištění zpříjemňuje.

Jaký kartáček

Tvrdé kartáčky obecně nejsou příliš vhodné, protože mohou poškodit zubní sklovinu a dásně. Nejlepší kartáček je tedy měkký, malý a s rovným zakončením štětin. „Je to jako při odklízení sněhu, rovným kartáčkem dokážete nejlépe očistit všechny plochy, stejně jako rovným hrablem. Na záhyby jsou pak speciální mezizubní kartáčky. Důležité je čistit každý zub zvlášť, což s obřím zubatým rejžákem nejde.“ Mezizubní kartáčky by vám měl změřit zubař nebo zubní hygienistka, protože mají různou toušťku vláken a každý člověk má jinak široké mezery mezi zuby. „Kdo není zvyklý používat mezizubní kartáček, toho asi překvapí, že mu zprvu budou asi týden krvácet dásně - je to ale normální, než zánět dásní odezní. Neděste se toho.“

Elektrický kartáček

Na trhu jsou nyní dva typy elektrických zubních kartáčků. Kruhový otočný, který je sice výborný, dobře odstraní zubní povlak, ale může poškozovat dáseň a při jeho použití musí dávat člověk pozor, aby na dáseň nezajížděl. Bezkonkurenční jedničkou na trhu jsou kartáčky sonické, které dělají rychlý výkyvný pohyb. „Sama si tenhle kartáček chci pořídit,“ říká Kristina, „stojí kolem tří tisíc a je úžasný, má i velký antipigmentační účinek.“

Airflow

Jak často kartáček měnit

Klasický kartáček je třeba měnit po dvou měsících. Proč? „Na rozdíl od hladkého záchodového prkénka, které je jedno z nejhygieničtejších míst v domácnosti,“ říká Kristina Bendlová, „i když oplachujete kartáček sebelépe, bakterie se v něm usazují. Navíc, stejně jako vlasy, se konce štětinek třepí, kdybyste se koukli pod mikroskop, zjistíte, že nový kartáček má konce štětinek zaoblené.“

Jakou pastu

„Pasty na zuby je důležité vybírat podle abrazivity, to je vlastně hrubost pasty a na pastě musí být uvedena pod zkratkou RDA,“ vysvětluje hygienistka Kristina. RDA se pohybuje obvykle mezi 50 až 250. 50 je extra jemná pasta, 250 extra hrubá. Čím hrubší pasta, tím více může poškodit zubní sklovinu. „Výrobci levnějších bělicích past dělají pasty s velkou abrazivitou, aby měly bělicí účinek. U lepších past se bělicího účinku dosahuje složením.“

Ústní vody

„Pokud používáte ústní vodu, střídejte ji,“ tvrdí Kristina Bendlová. Bakterie jsou mršky a vůči jednomu prostředku se stávají po čase odolné. Názory na to, zda používat ústní vodu s alkoholem, nebo bez alkoholu, se liší. „Drastické ústní vody s vysokým obsahem alkoholu, jako například Listerine, mohou hodně vysušovat,“ říká Křistina, „každopádně důležité je to střídání. A také délka proplachování. Je potřeba alespoň dvě minuty proplachovat ústní vodou celá ústa, jinak je používání ústní vody vlastně zbytečné a jsou to vyhozené peníze.“

Žvýkačka

Žvýkačka je dobrá věc. Pokud například vypijete colu, nebo něco hodně kyselého, je dobré nečistit si hodinu po tom zuby, protože sklovina je narušená. „Ale vzít si žvýkačku pomáhá a zkracuje tuhle dobu asi na polovinu, za půl hodinky už můžete čistit, aniž byste riskovali poškození,“ tvrdí hygienistka. Žvýkačka totiž vyrovnává PH v ústech.

Kristina Bendlová

Jak poznat, že mám zuby správně vyčištěné

Nevíte, jestli jste si zuby vyčistili správně? Kristina Bendlová mi vysvětlila, že nezáleží na délce čištění, ale na technice. Každý si zuby čistíme trochu jinak. „Nejlepší test, jak poznat, že mám zuby správně vyčištěné, je přejet si po nich špičkou jazyka - jsou-li zuby hladké, je to v pořádku.“

Jak si čistí zuby zubní hygienistka

Měla jsem období, kdy jsem si čistila zuby jako blázen po každém jídle, to je ale chyba,“ přiznává Kristina a dodává, že čistit častěji než třikrát denně zubům škodí. „Když jsem začala dělat tuhle práci, dospěla jsem k tomu, že si ráno čistím zuby jen pastou a kartáčkem, přes den si občas vezmu žvýkačku - když si zrovna vzpomenu. A večer před spaním udělám kompletní ústní hygienu: tedy kartáček, pasta, mezizubní prostor a jazyk.“

TÉMATA:
ZUBY