Rok 2004 je neodvratitelně za námi. V silvestrovském vydání jsme se vás sice pokusili přesvědčit, že rok 2005 se ruší, ale až na výjimky jste tomu neuvěřili. Výjimkám děkujeme, udělaly nám radost.

 

Co nám loňský rok přinesl?

Radost: Narodila se spousta krásných miminek, i v redakci jsme jedno přivítali, a tímto zdravíme Emu od Ferdičky i všechna ostatní krásná miminka.

 

Smutek: Umřelo pár skvělých lidí, už nás například nikdy nerozesmějí něčím novým herci Růžičková a Šimek, jehož povídky pro mnoho z nás symbolizují humor dětských let.

 

Vztek: Teroristické útoky – mezi nejvíc zhovadilé můžeme jistě počítat počínání teroristů v ruském Beslanu a smrt stovek školáků po osvobozovací akci. Stejně jako počínání fanatiků po celém světě. Izrael, Irák, Španělsko a další země zažily smrt ve velkém v zájmu náboženských ideálů.

 

Bezmoc: Jen s údivem na tváři a někdy s obdivem k silám přírody jsme mohli přihlížet tomu, co se odehrávalo v globalizovaně medializované  přehlídce katastrof. Zatímco naše prababičky pohromy typu Tornádo a Tsunami braly jako pohádkové katastrofy typu devítihlavá saň – my jsme jejich téměř přímými účastníky. Tsunami se na nás, stejně jako na obyvatele Indonésie a Thajska, valí v širokoúhlém formátu v dolby surround; uragány s ženskými jmény ničící v přímém přenosu Karibik a pobřeží USA sledujeme u večeře. Nám tak blízké Tatry před námi za zvuků apokalypsy lehly do sněhu a aby toho nebylo málo, za tornády už nemusíme jezdit do USA ... stačí zajet do Litovle…

 

Obdiv: Jak jinak se dá dívat na to svalnaté tělo, které svede 10 atletických disciplín ve dvou dnech nejlépe. Olympiádu nám osladil Šebrle. Obdiv si zasloužili i naši fotbalisté na Euru. Abychom nebyli jen u sportovců. Třeba i takový Gott, který už po 30. vyhrál Slavíka, a Aneta Langerová si jej také zaslouží. Jednoho za neuvěřitelnou sílu přežít díky zpěvu jakýkoliv režim, druhého za odvahu vylézt před miliony lidí a riskovat neúspěch.

 

Zmatek: jak je možné, že jsou mezi námi bestie typu 14letého muže, který zabije svou spolužačku a mrtvou ji znásilní (Barunka z Kladenska). Zmatek, že je možné, aby policie odsoudila za vraždu nevinné a vrahy nechala běhat po svobodě (Stodolovi).

 

Očekávání: spojené se vstupem do EU. Ani ti, co čekali prudké zdražení a báli se, ani ti, co čekali něco moc pozitivně neurčitého, se ničeho zvláštního nedočkali…

 

Loňský rok je za námi. Byl jaký byl. Vzpomínejme na něj v dobrém.  My všichni máme jednu jistotu: o co se nezasloužíme, to mít nebudeme! A když bude nejhůř, jedna věc nám zůstane… Nevíte jaká? Podívejte se na nejčtenější články na našem magazínu za loňský rok, i celkově…

Reklama