Vybírejte si jídlo méně tučné. A když už, volte tuky zdravé. Tak lze shrnout doporučení lékařů a dietologů. Jenže jak se v jejich radách vyznat a co si představit například tehdy, když zazní třeba "vyhýbejte se nasyceným mastným kyselinám"? Jak to s tuky je, vysvětluje odborník na zdravé stravování Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Tuky jsou tvořeny následujícími mastnými kyselinami:

Nasycené mastné kyseliny - tento typ mastných kyselin zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím i riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Měli bychom je ve stravě omezovat, měly  by tvořit nejvýše deset procent z celkové denní energie. Velké množství nasycených mastných kyselin se například vyskytuje v másle nebo ve skryté formě v tučném mase, uzeninách, v tavených sýrech a ostatních tučných mléčných výrobcích.

Mononenasycené mastné kyseliny - v působení na hladinu cholesterolu jsou spíše neutrální, pro naše zdraví jsou však důležité. Pozitivní vliv je zaznamenán v případech, kdy nahradí ve stravě nasycené mastné kyseliny. Nacházejí se třeba v olivovém nebo arašídovém oleji.

Vícenenasycené (polynenasycené) mastné kyseliny - pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a snižovat riziko vzniku krevních sraženin. Mají významnou úlohu v prevenci srdečně-cévních onemocnění. Mezi tyto kyseliny patří také tzv. esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo samo vytvořit neumí, proto je musíme přijímat stravou. Jedná se o omega-3 (n-3) a omega-6 (n-6) mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny najdeme např. v listové zelenině, některých rostlinných olejích (např. řepkový a lněný) a ve vybraných rostlinných tucích. Dobrým zdrojem jsou také tučné ryby. Množství ve stravě by se mělo pohybovat v množství jedno až dvě procenta z denního příjmu energie. Omega-6 vícenenasycené mastné kyseliny se vyskytují především v semenných olejích (slunečnicovém, kukuřičném a sojovém) a výrobcích vyráběných z těchto olejů. Ve stravě by měly být zastoupeny pěti až osmi procenty z denního příjmu energie.

Transmastné kyseliny - podílejí se na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Vznikaly při starších technologických postupech výroby, kterými se ztužovaly rostlinné oleje. V menším množství jsou přítomny i v mléčném tuku. Nejmodernější výrobní postup rostlinných tuků – tzv. interesterifikace – vzniku transmastných kyselin zabraňuje. Jejich množství ve stravě se doporučuje limitovat do jedno procento denního příjmu energie.      

Je však nesmyslem snažit se tuky ze stravy vymýtit úplně. Už proto, že jsou základní složkou naší výživy a největším zdrojem energie. Tělo si díky nim dokáže udržet svou tělesnou teplotu. také některé vitaminy - A, D, E a K  - jsou rozpustné toliko v tucích.

Tuky samozřejmě nejsou jedinou složkou přijímané potravy. Podobné důležité jsou také cukry, o kterých jsme psali ZDE .