U některých žen myomy nevyvolávají velké obtíže a stačí je jen sledovat v rámci pravidelných gynekologických prohlídek (zejména ultrazvukem).
V případě, že žena neužívá hormonální substituční léčbu, dojde ve většině případů po přechodu k jejich involuci (zmenšení).
Velikost myomů kolísá od několika milimetrů až po desítky centimetrů.
Podle umístění ve stěně dělohy rozeznáváme tři hlavní typy myomů:
a) subserózní, uložené na zevním povrchu dělohy
b) submukózní, uložené na jejím vnitřním povrchu a vyklenující se směrem do děložní dutiny
c) intramurální, prostupující celou stěnou děložní.
Další názvy, jež se pro děložní myomy někdy užívají, jsou: fibroidy ("fibroids" v anglosaské terminologii), leiomyomy, děložní myomatóza, adenomyomy či "zvětšení dělohy".
Proč myomy vznikají?
Příčina vzniku těchto nezhoubných nádorů dělohy je nejasná. Podpůrnou roli při růstu myomů hrají ženské hormony (užívání antikoncepce však rozhodně nezvyšuje riziko vzniku myomů); jistý vliv je přiznáván i genetickým faktorům a některým látkám z okolního prostředí.
Kdo nejčastěji onemocní děložním myomem?
Děložní myomy nepostihují dívky před nástupem měsíčků. Jejich výskyt je častější u žen, které nikdy nebyly těhotné, dále u kuřaček a u žen tmavé pleti.
Více informací naleznete na adrese http://www.myomy.euweb.cz/
MUDr. Michal Mára
MUDr. Jana Mašková
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek
Mě tedy vyšetřuje doktor i vevnitř důkladně is ultrazvukem. Jen nevím, jak je to s těma prsama. Protože mě teda nikdy nikdo nevyšetřil. Tak od kdy se to má? Od 30 nebo od 35 nebo od 40? Už jsem na to četla v různých brožurkách různé názory, teda na ten věk. Když k doktorovi chodím osm let a nic, tak teď mu přece neřeknu: "Hele doktore, před půl rokem jsem měla 30, tak mi vyšetři prsa." To se teda fakt stydím.
Taky si myslím,že názory,jako „jedna paní povídala“ sem nepatří.Zbytečně se tím straší ženy,které by mohly mít podobné gynekologické potíže a po té co si tu pár hororových příběhů přečtou, své potíže zanedbají a raději nikam nepůjdou.Lidi toho napovídají a málokdy řeknou úplnou pravdu.Někdo řekne,“mě jizvu odflákly,vůbec se nehojí“ ale už zapomenou dodat že jsou tlustý jako prase a že jizva nemá šanci se v tom překladu špeků zahojit.
,neznám jí, proto se názoru na ní zdržuji.Jen vím,že kolikrát jsem slyšela tak fantasticky vybarvené příběhy z ordinací,že by člověk řekl, že žijeme v Angole.Možná mám na to takový názor proto, že já sama se tímto přístupem díky bohu nikdy nesetkala a na lékaře mám štěstí….lidi toho napovídají
.
Kotě nemyslím tím tvoji tchýni
Já díky nim teď žiji kvalitně a to nejde jen o gynekologické problémy.
*Kotě*: Víš,ono je to těžký.Tvůj dotaz bys měla směřovat spíš tomu konkrétnímu zdr.zařízení a konkrétnímu lékaři.Těžko Ti na tohle odpoví lékař,který by se tímto způsobem k pacientce nikdy nezachoval a možná naivně doufám,že takových lékařů je víc.
…to jako na co ruka,na co noha?
To že ponechat dělohu,když se odeberou vaječníky je riziko dalších zdr.komplikací,které by časem mohli vést k další operaci,se dá říct přece i jinými slovy.Podle mě to byl dr.Hulvát.
Nechci je tu bránit,nemám k tomu sebemenší důvod,vím že jako v každém jiném povolání,tak i v tomto existují lemplové,které tam nemají co dělat.Píšu to jen proto,že já se setkala úplně opačným přístupem.Před operací mi byly dopodrobna vysvětleny i eventuelní problémy při samotné operaci,kdy se již v narkóze těžko mohou zeptat na něco.Proto jsem (nemusela)podepisovala možné změny,jako,kdyby na vaječnících něco bylo,tak souhlasím odejmutím i těch vaječníků.Bez toho by mi je URČITĚ nemohli odebrat.A říct ženě že už je stará a na co děloha?
Hojení jizvy pak záleží na mnoha věcech….podkožní tuk,snížená imunita,zvýšená krvácivost a co já vím co ještě.Je jasné,když to lékař odflákne,že ty problémy jsou. Myslím že tvoje tchýně se měla pokusit o stížnost na konkrétní zdr.zařízení,nebo na konkrétního lékaře.
Ale abych vás tu mladší trošku uklidnila,hysterektomie není žádná katastrofa.Pokud bych se měla znovu rozhodnout jestli ji mám podstoupit či ne,určitě na to jdu znovu a to mnohem dřív. A že bych se již necítila být úplnou ženou,jak některé ženy se domnívají? To ani náhodou.Jaká já jsem byla žena před operací? Byla jsem žena neustále nosící vložky, jelikož buď JEŠTĚ ,anebo UŽ jsem krvácela.Po operaci se u mě změnilo zatím vše jen k lepšímu.Konečně jsem se vyhrabala z chronické anemie a s ní souvisejícími problémy,stavy PMS a vůbec…sex je mnohem kvalitnější a jizva již skoro není vidět.
*Kotě*: V případě Thomayerky mne nepřekvapí ZCELA NIC
Vážený pane doktore Máro: proč jsem skeptická ke gynekologickým chirurgickým zákrokům? Před nedávnem operovali v Thomayerově nemocnici moji tchyni. Je jí 50 let, ale je velice mladistvá a není ještě v přechodu. Lékař jí řekl, že má na vaječníku jakýsi útvar, pravděpodobně jen cystičku nebo krevní sraženinu, ale jelikož útvar během roku nezmizel, doporučil odstranění předmětného vaječníku(laparoskopicky). Tchýně souhlasila. Když se probudila po operaci na JIP, zjistila ke své hrůze, že nejenže nebyla operace provedena laparoskopicky, ale že jí byla zcela proti její vůli a bez jejího souhlasu odebrána též děloha. Když si rozhorčeně stěžovala svému ošetřujícímu lékaři, řekl jí: "A na co byste si tam proboha tu dělohu chtěla nechávat? Vždyť už jste stará!"
Již druhý den po operaci se ukázalo, že rána byla velice špatně sešitá. Ještě 14 dní po operaci se tchyně nemohla ani pořádně postavit, rána hnisala a mokvala. Bylinkovými koupelemi se podařilo hnisání vyléčit, ale tchyně dodnes (2 měsíce po operaci) špatně chodí, trpí "tahavým" pocitem v podbřišku a velkými bolestmi. Ošetřující lékař ji pokaždé odbyde, že je vše v pořádku...
Zdá se vám, pane doktore, takový přístup v pořádku? Vyoperovat ženě dělohu, aniž by na to byla předem upozorněna, a když si stěžuje, odbýt ji tím, že je stejně už stará? Navíc zcela ignorovat její pooperační potíže? Mně se to v pořádku nezdá.
*Kotě*: i nezhoubné nádory jsou zdrojem potíží, proto se odstraňují. Ty potíže jsou dost dobře popsány právě na tom výše zmíněném webu, konkrétně na stránce Příznaky a diagnostika.
U nás v rodině se myomy dědí jako rodinné stříbro
Ťapina: Léthé: tak jsem si přečetla článek na výše doporučené adrese Dr. Máry a je mi z toho úzko.
Léthé: já jen vím, že hormony produkují vaječníky, měla jsem 4 roky tuhle problematiku ve škole, že by děloha něco produkovala nějaký hormon o tom taky nic nevím.
Léthé: Já to ale fakt vím jistě. Děložní sliznice produkuje prostaglandin F2alfa, který říká vaječníkům "zrušte poplach, žádný zárodek tu není" Nevím, jak to je a není po odejmutí dělohy, ale tahle varianta se žlutým tělískem mi přijde tak nějak logická. Jistě že ne u každého a vždycky, ale někdy by ten problém vzniknout mohl.
Ťapina:já myslím že děloha neprodukuje vůbec nic.
Ale nehádala bych se o to.Vím jen,že i po odejmutí dělohy se vajíčka i nadále uvolňují v pravidelném cyklu ,jenže nemají kde se zabydlet ,takže se někde ztratí a zaniknou.Možná že by nám to mohl vysvětlit nějaký odborník.
Léthé: Děloha produkuje prostaglandin, který říká vaječníkům, že žluté tělísko už není potřeba. Takže je možné, že po hysterektomii se objevují častěji persistentní žlutá tělíska, to asi Lhasa myslela.
Lhasa:děloha s hormony nemá vůbec nic společného
*Kotě*:Když jsem na té operaci byla,ležela tam semnou třicetiletá žena,která chtěla mít ještě dítě.Myom měla v děloze..Vyoperovali jí pouze ten myom a po roce jí dovolili otěhotnět. Takže neberou automaticky pohlavní orgány všem ženám bez rozdílu věku.A kolem padesátky ženy bez dělohy (vaječníky by se neměli amputovat,pokud na nich není taky myom) mají mnohem méně problémů i při přechodu, než ženy které dělohu mají.Alespoň tak mi to bylo vysvětleno.
Suntel: Suntel:dobrý gynekolog zjistí myom při běžném vyšetřeni pohmatem,na ultrazvuku se pak zjistí jeho velikost.
*Kotě*: Myslím že pokud žena nemá žádné potíže,tak se k hysterektomii nepřistupuje.Většinou po přechodu se myom nějak vstřebá a zanikne.K operativnímu zákroku se podle mě přistupuje pouze,pokud myom roste a pokud žena má nějaké problémy.Já jsem kvůli malinkému myomu na děloze při menstruaci šíleně krvácela.Každý měsíc jsem byla zralá na transfuzi krve.Hysterektomii jsem přivítala a jelikož mi vaječníky nechali,tak zatím nemám sebemenší problémy,spíš naopak.Je mi skvěle,je jasné že proto že v mém věku již žádné dítě nepřichází v úvahu.
*Kotě*: Možná, že některý MUDr. se později vyjádří odborně, ale podle mých (zprostředkovaných) informací jde o to, že když je ten myom větší, jde těžko odstranit a dělohu nechat tam, kde je
A někdy můžou samotný vaječníky bez dělohy nadělat (myslím, že hormonální) paseku. Ale to už bych fakt nechala na vysvětlení autorů článku
Lhasa - aha, to chápu, ale proč tedy není možné odstranit jen myom? Proč rovnou brát celou dělohu a někdy pro jistotu "vykuchnout" i vaječníky? Setkala jsem se dokonce i s názorem (lékaře), že po čtyřicítce by si každá žena měla dát vyoperovat dělohu preventivně.
*Kotě*: Odstraňují se proto, že pak jaksi druhotně způsobujou potíže. Např. hodně silné měsíčky, tudíž anémie atd.