Kolik je mýtů kolem různých věcí v životě a kolik jich stále slepě akceptujeme? Spousta. Pamatuji si například, jak mi moje babička pěchovala na hlavu hnusného kulicha s odpudivou bambulí se slovy, že hlavou uniká nejvíc tepla. Věřila jsem tomu ještě nedávno. Jenže – „Babi, je to mýtus!“ Neexistuje jediný rozumný vědecký argument pro tohle tvrzení.

A jistě najdeme mnoho dalších mýtů, které stále pokládáme za staré pravdy.

Také patříte k těm, kteří v období masivnějšího výskytu chřipky vezmou útokem lékárny a odcházejí s baťohem plným vitaminu C, kterým si pak v megadávkách okyselují tělo v naději, že neonemocní, protože:

kVitamin C chrání tělo před chřipkou
Asi vás teď nepotěší informace, že tak činíte zcela zbytečně, neboť je to MÝTUS. Podle odborníků a vcelku slušné studie provedené na 12 000 lidech za posledních 60 let, vitamin C sice naše tělo opravdu potřebuje pro spoustu věcí, například jako antioxidant, jako pomocníka pro zdravý metabolismus a mnoho dalších, ale jako prevence nachlazení nefunguje!

Klidně si ho snězte, kolik chcete, předávkovat se jím prakticky nemůžete. Přebytečné množství jednoduše vyčůráte.

Vlasy by se měly rozčesávat jen jedním směrem
Podle odborníků je tohle také pěkná kachna. Vlasy je nutné rozčesávat všemi směry. Provádíme tak masáž, jíž se vlasová pokožka prokrvuje a uvolňuje. To působí blahodárně zejména na zdraví vlasů. Jedině snad se vyhnout směru, kdy to nejde. Zkusila jsem odspoda nahoru a není to právě to pravé.

Denní mytí vlasům škodí a vlasy se mastí
Používáním šamponu pro každodenní mytí v kombinaci se šamponem určeným pro náš typ vlasů se vlasy ani vlasová pokožka nijak nepoškozují a nemastí.

kMilování na nevhodných místech je nejvíce vzrušující
Tohle přece nelze pokládat za univerzální pravdu tak, jak to lze nalézt na mnoha serverech a různých poradnách. Osobně mi vůbec nevadí, když nebudu mít při milování hlavu v myčce. Ve výtahu v obchoďáku bych měla dřív schízu než orgasmus a vskutku nemusím být ani v poloze netopýra, abych byla spokojená. Normálním lidem je v dešti zima a souložení na klavíru, schodech nebo železničních kolejích je spíše otázkou vkusu.

Po častém holení rostou rychleji vousy a sílí
Kdyby to tak věděl můj otec, jenž se dodnes pyšní pěti vousy šesti řadami, které ho navíc spolehlivě opustí ve chvíli, kdy průvan přibouchne dveře. Jenže i kdyby pígloval svou porostuprostou tvář nabroušenou žiletkou až do alejuja, stejně by byl stále holobradý. Je to totiž taky mýtus. Známe tento fakt už ze studie provedené odborníky roku 1928. Týkala se nejen vousů, ale rovněž vlasů a chlupů. Jedinou pravdou je to, že po holení je konec vousu tupý, a tak se zdá být silnější.

Sledování televize zblízka poškozuje zrak
„Jdi od tý obrazovky, budeš za chvíli slepá,“ honila nás naše maminka, a co si budeme povídat, honíme možná své děti i my. Nehoňme, není to tak, jak jsme si mysleli. Podle odborníků je jediný nepříjemný efekt olizování přijímače očima ten, že se oči dříve unaví a sníží se frekvence mrkání, takže oči mohou pálit a může rozbolet hlava. Na kvalitu zraku celkově to ale žádný vliv nemá. Žádný dalekohled místo brýlí nehrozí. Maximálně bude dítě po hodině dřepění u obrazovky vypadat jako lemur, ale ráno bude v pohodě.

Kromě toho

  • Z prkénka na toaletě se nijak snadno nenakazíte – pokud se jej nerozhodnete přímo olizovat.
  • Jablko nečistí zuby a nenahradí kartáček
  • Sladkosti neučiní vaše dítě nezvladatelným a hyperaktivním
  • Za beďary nemohou smažená jídla
  • Křupání kloubů vedle ošklivého zvuku nezpůsobí artrózu
  • Po kávě nevystřízlivíte

A ještě

  • e-mailová prasátka vám dost pravděpodobně nepřinesou peníze, ani kdybyste je z pilnosti poslali padesáti kamarádům místo povinných osmi.
  • Nezemřete do pěti dnů, pokud neodešlete jiný blábol o bezhlavé jeptišce. Alespoň ne vinou té jeptišky.
  • V sedadlech v kinech nejsou narafičené infikované jehly. Maximálně tam je popcorn po prasátku před vámi.
  • Nevyhráli jste na svou e-mailovou adresu v soutěži, které jste se nezúčastnili, 1 000 000 liber – bohužel. A nezmění se na tom nic, ani když vyplníte přiložený dotazník.

Kolik znáte ještě mýtů?

Reklama