Do kin právě vstupuje jeden z nejočekávanějších filmů sezony. Snímek natočený podle stejnojmenné knihy Zdeňka Svěráka režíroval jeho syn Jan. Svým pojetím doplňuje úspěšnou řadu Obecná škola, Kolja a Vratné lahve. Co mi připomnělo jeho zhlédnutí?

V rámci novinářské projekce jsem nový film Jana Svěráka viděla jako jedna z prvních. Asi bych se zde mohla sáhodlouze rozepisovat o hlavních hrdinech, popisovat děj či vypisovat seznam rolí, ve kterých se jeho hlavní protagonisté už objevili. Nic z toho dělat nebudu.

Z kina jsem pod vlivem filmu odcházela v lehce filozofické náladě a ještě celý večer přemýšlela o tom, co bych si z toho dne měla nejvíce pamatovat. Tady je tedy takový malý výběr mých osobních poznání:

Změna, která se zdá být zpočátku negativní, může mít pozitivní přínos

Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že film prostřednictvím hlavního hrdiny vypráví o tom, že se člověk během svého života nejednou musí přizpůsobovat překážkám. A že pokud najde v sobě sílu a svým způsobem zabojuje, posune ho to někam dál.

  • Tohle je film o hrdinství a odvaze. O odvaze, kterou malý kluk hledá v tatínkovi i v sobě a snaží se nebýt zbabělec,“ říká Jan Svěrák

Po strništi bos

Nikdy bychom neměli zapomenout na naši minulost

Film se odehrává během druhé světové války, a tak asi nikoho nepřekvapí, že to není žádná extra odlehčená zábava. Nicméně typický svěrákovský laskavý humor v něm pozorný divák nepřehlédne. A pak samozřejmě stejně typický výchovný odkaz. Neměli bychom zapomenout, čím si lidé v té době prošli. A právě výše zmíněné Svěrákovy filmy, samozřejmě včetně toho nejnovějšího tvoří jakousi lyrickou kroniku posledních desetiletí.

  • Když ty čtyři filmy dáte za sebe, tak můžete na pozadí osudů jednoho hrdiny pozorovat velkou část naší historie ve dvacátém století,“ vysvětluje režisér.

Po strništi bos

Věci nejsou často takové, jaké se zdají být

Snad každá rodina má své problémy, své černé ovce a kostlivce ve skříni. A dokázat oddělit dobro a zlo je ve vlastní krvi snad ještě těžší, než v jakémkoliv jiném prostředí. To prozření, které na nás čeká ve filmu, by nám možná v tomto směru mohlo otevřít oči a podívat se trochu jinak na vlastní vztahy. Nikdy většinou není vše jen černé, nebo vše jen bílé.

Po strništi bos

Důležité jsou detaily

Přemýšlela jsem, čím to je, že filmy z dílny „Svěrák a Svěrák“ na mě tak silně působí. Dobu protektorátu jsem naštěstí nezažila, přesto ze snímku dýchá zvláštní blízkost... jako kdyby jste v něm také byli. Pochopila jsem to, když jsem četla slova Terezy Voříškové:

Scénář byl od začátku nádherný. Zdeněk má všechno do detailu vymyšlené, texty se nedají měnit, protože každá postava mluví svým specifickým jazykem a dohromady to tvoří nádherný celek. Jakmile do toho zaplujete, hraje se to úplně samo, text vás vede... to je úplná nádhera.“ A já to podepisuji. Žádná věc není podle mě ve filmu zbytečná. Od první noty po poslední záběr. Ať se vám líbí.

Po strništi bos, BIOSCOP

Máme v naší zemi opravdu skvělé herce

Ve filmu se vyloženě blýskne trojice známých a „dobou prověřených“ herců Tříska - Vetchý - Kaiser. Asi nikdo nepochybuje o jejich kvalitách, přesto jde člověku mráz po zádech z jejich výkonů právě v tomto snímku.

Krok s nimi zdatně drží také Hynek Čermák. A samozřejmě svou nepřehlédnutelnou a typicky pojatou roličku zde má také Svěrák starší. Pozadu nezůstávají ani ženy. První maminka Terezy Voříškové je velmi uvěřitelná a překvapivě maminkovská...

 Po strništi bos, BIOSCOP

Hlavního hrdinu příběhu Edu pak hraje nadaný Alois Gréc, kterému jeho rozpoložení při objevování světa věříte od začátku až do konce na sto procent. Takže se máme i v dalších letech zřejmě na co těšit...

  • Ten chlapeček má zvláštní charisma. Dokážete se do něj vcítit a přes něj se dívat na svět. Obličej mu žije a vy máte pocit, že si něco neustále myslí,“ chválí hlavního hrdinu režisér.

Posoudit můžete zde:

Něco navíc

Pokud vás film osloví jako mě, nenechte si ujít knihu Příběh filmu Po strništi bos. Režisér Jan Svěrák v ní mimo jiné prozrazuje, co byli herci ochotni svým rolím obětovat, proč se točilo ve Slavonicích a jak se filmový scénář liší od knižních vzpomínek Zdeňka Svěráka. Publikace obsahuje množství barevných fotografií a historek z natáčení.

  • Křest knihy se uskuteční v pondělí 21. srpna 2017 od 17 hodin v Paláci knih Luxor (Václavské náměstí 41). Akce se zúčastní autoři filmu a herci.

Příběh filmu Po strništi bos

foto: BIOSCOP

Přečtěte si také:

Reklama