Celozrnné potraviny
Neumíte si představit život bez pečiva? Pak v době těhotenství raději než bílé pečivo volte to celozrnné. Nejen že obsahuje množství vitamínů ze skupiny B a E, draslík, fosfor a hořčík, ale také dokáže díky nízkému glykemickému indexu mnohem lépe zasytit. Vláknina, kterou celozrnné pečivo hojně obsahuje, zase pomáhá předcházet zácpě, s níž těhotné ženy často bojují.
Libové maso, vajíčka a mléčné výrobky
Bílkoviny jsou zásadní pro růst a vývoj svalů, proto je musíte svému tělu dopřávat pravidelně a v hojném množství. Na vašem menu proto nesmí chybět libové kuřecí, hovězí i vepřové maso, vajíčka, ale také tvaroh, mléko a například jogurt, který dodává živé jogurtové kultury a napomáhá správné funkci střev. Mléčné výrobky vám samozřejmě dodají i vápník důležitý pro správný růst kostí a zubů. Hovězí a kuřecí maso je zase skvělým zdrojem železa, jehož hladina v krvi bývá v těhotenství příliš nízká.
Ryby
Naopak si často servírujte teplé pochoutky z lososa, tresky či tuňáka – jako zdroj omega-3 mastných kyselin a jódu jsou tyto dary moře skutečně nezastupitelné.
Ovoce a zelenina
Jak by mohla v našem výčtu chybět zelenina a šťavnaté ovoce? Nabídněte si, co hrdlo ráčí, a nebojte se žádné barvy ani tvaru. Důležitá je především nevařená listová zelenina – získáte tak důležitou kyselinu listovou. Pokud vás bude některý druh zeleniny zasyrova nadýmat, zkuste ji krátce tepelně zpracovat. Z ovoce je přínosné i „obyčejné“ jablko, které dodává vitamíny A, E, D a zinek, banány zase obsahují vitamín C, B6, draslík či hořčík. V létě se rozhodně nevyhýbejte meruňkám, dodají vám důležité vitamíny A, C, E, beta karoten, fosfor, křemík, vápník, železo a draslík. Ovoce a zelenina zkrátka na vašem talíři nesmějí chybět.
Ořechy a mandle
Oříšky jsou sice chutné, ale pokud budete mlsat ty pražené a solené, své tělo tím příliš nepotěšíte. Proto si radši zobněte ty bez soli a dochucovadel a dopřejte svému organismu a děťátku cenné vitamíny a minerály. Výhodné jsou v tomto směru především mandle se svým vysokým obsahem kyseliny listové, hořčíku, vitamínů B1, B6, E a antioxidantů. Jestliže jde ale o oříšky, které už jsou starší, můžete s nimi nechtíc sníst i nebezpečné plísně, resp. mykotoxiny, které plísně produkují.
Pitný režim – voda a speciální nápoje
Nastávající maminky si musí hlídat pitný režim více než kdo jiný. Denně by měly přijmout alespoň dva litry tekutin. Nejvhodnější je obyčejná pitná voda ochucená např. s vymačkaným citronem. Pozor si dávejte na velké množství určitých druhů bylinných čajů. Platí pravidlo, že bylinné čaje by se neměly pít déle jak 14 dní až 3 týdny v kuse. Podobně to platí i s nadměrným množstvím černého čaje. Není radno to přehánět ani s kávou – po každém šálku vypijte dostatek tekutin a pamatujte, že káva zadržuje vodu.
Jídelníček si můžete navíc vylepšit obohaceným mléčným nápojem pro těhotné a kojící maminky Sunar Gravimilk, který nejen že tělu dodává všechny potřebné vitaminy a minerální látky, ale také příjemně chutná a pro maminky představuje oblíbenou alternativu k těhotenským čajům. Navíc je zárukou, že se tělu dostane všech důležitých živin i v případě, pokud si maminka nemůže zajistit pestrou a vyváženou stravu.
Přečtěte si také:
Nový komentář
Komentáře
Přesně tak, taky jím vše na co mám chuť. Ale snažím se mít i trochu pestrou stravu. K tomu si jednou denně dám doplněk stravy Ogestan a miminko má vše co potřebuje.
jím vse a co mam chut, ted hodne jablka,o rechy a kukurice a brusinky a taky nutelu :-)