Dentální nit se používá v místech, kde nelze použít mezizubní kartáček. Především v úzkých mezizubních prostorech a na čištění bočních ploch atypicky postavených zubů.
Na vyčištění mezizubních prostor, zejména u stoliček, dentální nit nestačí, což je dáno sedlovitým tvarem mezizubních prostorů. K dočištění těchto míst je třeba použít vhodný mezizubní kartáček.
Nabídka dentálních nití na současném trhu je dostatečná a každý si může vybrat podle toho, která mu nejvíce vyhovuje. Dentální nitě jsou z různých materiálů – přírodní, polyamid i teflon – a mají různou povrchovou úpravu. Existují speciální dentální nitě s vyztuženým koncem superfloss pro čištění mezičlenů u můstků, pod okraji korunek a kolem implantátů.
Dentální nit je pacientem jen málo akceptovaná pomůcka a správné zacházení s ní vyžaduje zručnost a trénink, její použití má však při zubní hygieně své opodstatněné místo.
A co na dentální nit říká stomatolog? „Zubní nit je jednou z pomůcek, která je v podvědomí laické veřejnosti spojována s čištěním mezizubního prostoru. Bohužel tato pomůcka není zcela efektivní při používání v mezizubních prostorech u postranních zubů. Její druhou nevýhodou je obtížnější nácvik používání a menší oblíbenost ze strany pacientů. Pokud je její použití správně vysvětleno, nacvičeno a aplikováno na správných místech, jedná se o kvalitní pomůcku mezizubní hygieny. Je však méně efektivní než mezizubní kartáček.“
Nový komentář
Komentáře
Zubní nit používám, sice né po každém jídle, ale večer před vyčištěním zubů