Dentální nit se používá v místech, kde nelze použít mezizubní kartáček. Především v úzkých mezizubních prostorech a na čištění bočních ploch atypicky postavených zubů.

Na vyčištění mezizubních prostor, zejména u stoliček, dentální nit nestačí, což je dáno sedlovitým tvarem mezizubních prostorů. K dočištění těchto míst je třeba použít vhodný mezizubní kartáček.

Nabídka dentálních nití na současném trhu je dostatečná a každý si může vybrat podle toho, která mu nejvíce vyhovuje. Dentální nitě jsou z různých materiálů – přírodní, polyamid i teflon – a mají různou povrchovou úpravu. Existují speciální dentální nitě s vyztuženým koncem superfloss pro čištění mezičlenů u můstků, pod okraji korunek a kolem implantátů.

dfdddhdhsMezi dentálními nitěmi je značný rozdíl. Důležité je vybrat si vhodně ke svým schopnostem, ne každý je natolik zručný, že čištění nití správně zvládne. Voskovaná vlákna jsou vhodná pro začátečníky, snáz se s nimi zachází, mají optimální klouzavost při zavádění do mezizubního prostoru. Nevoskovaná vlákna mají větší stírací schopnost, jsou pro zkušenější pacienty, při nesprávném zacházení hrozí poranění dásní. Existují však i další druhy dentálních nití: s příchutí (mentolová), fluoridované dentální nitě, nitě impregnované chlorhexidinem, dentální pásky (tape), expandující zubní nitě, speciální zesílené dentální nitě Superfloss.

Dentální nit je pacientem jen málo akceptovaná pomůcka a správné zacházení s ní vyžaduje zručnost a trénink, její použití má však při zubní hygieně své opodstatněné místo.

A co na dentální nit říká stomatolog? „Zubní nit je jednou z pomůcek, která je v podvědomí laické veřejnosti spojována s čištěním mezizubního prostoru. Bohužel tato pomůcka není zcela efektivní při používání v mezizubních prostorech u postranních zubů. Její druhou nevýhodou je obtížnější nácvik používání a menší oblíbenost ze strany pacientů. Pokud je její použití správně vysvětleno, nacvičeno a aplikováno na správných místech, jedná se o kvalitní pomůcku mezizubní hygieny. Je však méně efektivní než mezizubní kartáček.“