Co je pomlázka? Švihačka, mrskačka, čagan, karabina, korbáč, tatar, žíla... Pomlázce se říká různě, jak ale vznikla?

 

Pomlázka není jen vrbový proutek, kterým dostávají dívky výprask – pomlázka je i odměna za něj, tedy nějaká drobnost, ať už jí jsou malovaná či čokoládová vajíčka, nebo třeba panák slivovice.

Slovo pomlázka je velice staré, vzniklo ze slova pomladit. Nejstarší zmínku o ní máme ze 14. století od pražského kazatele Konráda Waldhausera. Chlapci řezali mladé vrbové proutky a splétali z nich své pomlázky, aby děvčatům předali jejich svěžest symbolickým vyšleháním. Jak se přenesl název pomlázka na dívčí dar za obnovu jejich mladistvé síly a krásy? Snad se tak stalo proto, že děvčata vázala každému koledníkovi na pomlázku pentle, ty se tak stávaly součástí pomlázky. Dívčí dar se tedy stal součástí chlapeckého vrbového proutku. Chlapec, který měl nejvíce ozdobenou pomlázku se stával herojem.

Co se dělo s pomlázkou po Velikonocích? Aby se obnova jara dokonala, nechávaly se proutkům vyrašit kořeny. 30.dubna se pak, kromě pálení čarodějnic, sázely pomlázky. Když se pomlázka ujala, měl být další rok dobrý – měla být bohatá úroda a nikdo blízký neměl zemřít.

Vážete na pomlázky pentle? Plete si váš partner pomlázku, nebo vezme za vděk kupovanou? Zkoušeli jste někdy na čarodějnice sázet pomlázku? Znáte tyto tradice?

Reklama