Blíží se podzim a s ním i zdravotní obtíže, kterým nesprávně říkáme chřipka. Pane doktore, jak to vlastně je?

Jedná se o záněty nosohltanu a horních cest dýchacích. Původci jsou viry nebo bakterie. Chřipka je ale onemocnění, které způsobují viry.
Existuje velké množství kmenů těchto virů, lze je rozborem identifikovat.

Jak se vlastně pozná chřipka?

Typický je rychlý nástup – dominuje celková schvácenost. Teplota, bolesti kloubů a svalů, suchý dráždivý kašel, pálení v krku a nosohltanu, pocení a celková slabost a únava. Někdy dokonce u mladších ročníků i deprese.

Existuje před chřipkou nějaká ochrana?

Aktivním přístupem je očkování.

Kdy se očkuje?

Očkuje se na podzim. Očkovací látky jsou vyrobeny z kmenů virů, které byly aktivní minulý rok. Na očkování se musíte dostavit zdraví. U rizikových skupin je hrazeno pojišťovnou.

Jak se chránit při zvýšeném výskytu chřipky?

Doporučuji omezení pohybu ve větších kolektivech jako divadla, kina, dopravní prostředky. Mít dostatek vitamínů, zejména C, a tekutin. Vyvarovat se větší fyzické zátěže. Pro mladé jsou v té době nevhodné diskotéky, které v sobě zahrnují dva faktory – zvýšená námaha a velký kolektiv.

Je nebezpečné chřipku přecházet?

Pokud není při chřipce odpovídající léčba, tj. klid na lůžku, vitamíny a léky, dochází k protrahovanému průběhu, poruše imunity, event. plicním komplikacím. Mohou nastat virové či bakteriální záněty plic.

Co s teplotou, je nebezpečná?

Teplota je přirozená obranná reakce organismu. Doporučují se antipyretika, zejména deriváty kyseliny acetylosalicylové.
Při nesnášenlivosti, nebo onemocnění žaludku či alergii se používá paracetamol – paralen, modafen.

A když teplota neklesá?

Aby se předešlo event. křečím, pokud teplota je i přes léčbu stále přes 39 °C, jsou vhodné studené zábaly na celé tělo opakovaně po cca 20 minutách.
Zábaly se dají nahradit studenou sprchou nebo napuštěním vody do vany. To je vhodné hlavně u dětí. Stačí, když má voda teplotu o 4 °C nižší než tělo. Není to pro dítě tak stresující jako klasický zábal.

A co na svalové a kloubní bolesti?

Výhodný je ibuprofen, který také reguluje tělesnou teplotu.

Říkal jste dostatek vitamínu C, v jaké formě?

Samozřejmě nejlepší je přírodní – na prvním místě jsou to citrusy, které organismus i ochlazují, potom paprika, šípky, jahody, ale i kyselé zelí a brambory. A protože je jeho potřeba při chřipce mnohem vyšší, potraviny nestačí, a musíme přidat z lékárny. Šumivé přípravky jsou vhodnější při nebo po sportu, v tomto případě bych volil přípravky s postupným uvolňováním, takže tělo má vitamín stále k dispozici.
U svých pacientů mám vyzkoušené, že při prvních příznacích užijí 3x1 vitamín C 1000 mg, potom každý další den jen jeden, po skončení chřipky dávku sníží na 500 mg a potom se vrátí k normálnímu stravování.

Děkuji za rozhovor. V případě dotazů bych za Vámi zase zašla. 
Budu se těšit.   

         
Reklama