Tady se vyplatí zastavit a přemýšlet. K určitým typům jídla se hodí rozdílná vína. Nikdo přece netouží kvalitní víno kombinovat s nevhodnou potravinou a zkazit tak celkový požitek. Kombinace jídel a vína nemusí být taková věda, ale rozhodně to vyžaduje alespoň trochu znalostí a trénink. Jídlo společně s vínem by mělo lahodit a nikoliv se přehlušovat. Záleží-li vám na skutečné kvalitě vína, chybu neuděláte při nákupu vín ve vinařství Gotberg, Volařík, Sedlák, Domäne Wachau či vinařství Špalek.
wi.jpg
Foto: Luigi Giordano / Shutterstock.com 

Co je vinné párování?
Vinné párování dokáže podpořit (zvýraznit) chuť pokrmu a umocnit tak gastronomický zážitek. Díky vhodně vybranému vínu můžete vyzdvihnout i skryté chuťové tóny jídla, které byste jinak vůbec nezaznamenali. Těch nejlepších výsledků bezpochyby dosahují profesionálové. Nicméně vyzkoušet si to můžete i sami, při běžné přípravě pokrmů.

Vyberte podobné chutě a vůni
Prvním důležitým klíčem dokonalé harmonie chutí je vybrat podobné vůně a chutě. Aby víno doplňovalo pokrm. Například k sýrům s modrou plísní sedí sladká vína. K lehkému jídlu, lehká vína. K těžším pokrmům pak těžší vína. Nemalou roli hraje i původ pokrmu a vína. Stačí se inspirovat v Itálii nebo Francii. Ke každému jídlu najdete i doporučené víno. A vsadit můžete na dokonalost, protože tyto kombinace obyvatelé jmenovaných zemí vypilovali během staletí k dokonalosti.

60d5a203ef731obrazek.jpg
Foto: Global Wines

Pokud máte tedy v plánu nějaký speciální recept, můžete dohledat i doporučení, které víno k němu nejlépe sedí. Jestliže se receptem příliš zaobírat nehodláte, věnujte pozornost používaným ingrediencím. Podle použitého typu koření pak vybírejte i vhodné víno, aby vlastnostmi kopírovalo pokrm. Případně můžete totéž víno použít i jako základ marinády.

Také není jedno, zda vyberete bílé nebo červené víno. Případně růžové či dokonce šumivé. Typ vína vybírejte s ohledem na typ masa či sýrů. Se sýry je to podobné jako s párováním vína. Dávejte si tedy pozor, jaké sýry spolu na jednom talíři hodláte podávat. Všeobecně se doporučuje podávat do 30 gramů od každého sýra a ne více než 5 druhů. Při větším množství nedocílíte gurmánského zážitku.

Jaké víno podávat k masu a jaké k sýrům?

  • K čerstvým sýrům je vhodné podávat svěží bílá vína (totéž platí pro sýry jemné chuti) jako je třeba Chardonnay z vinařství Terlan
  • K hutným a déle zrajícím sýrům podávejte vína sladší chuti. Skvěle se hodí Frankovka rosé z vinařství Sedlák
  • Výrazné sýry nejlépe doplní vína červená. Totéž platí pro sýry s bílou plísní
  • K hovězímu masu (červené maso) bude pochopitelně nejlépe sedět červené víno. Jestli zvolíte suché nebo polosuché víno závisí od úpravy a použitých ingrediencí při přípravě masa. Doporučujeme třeba červené víno Kaiken Terroir Malbec nebo Altos Ibericos Crianza Tempranillo z vinařství Torres.
  • K masu telecímu se hodí plné bílé víno, chuť masa krásně doladí Chardonnay East Coast z vinařství Villa Maria
  • Vepřové maso skvěle doprovodí vína červená, jako jsou Los Vascos Cabernet Sauvignon nebo Cuvée Gryllus červené z Vinařství Špalek
  • Ke křehkému jehněčímu budou lahodit jemná růžová vína
  • K drůbežímu masu se hodí lehká vína, protože drůbež je považována za lehčí typ masa. K bílému masu se hodí převážně bílá vína, ovšem je možné použít i červené, například ke krůtímu nebo ke kachně. Výborně se bude hodit Villa Antinori Bianco Toscana IGP nebo Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík
  • K rybě pasují svěží bílá vína jako Rulandské šedé z vinařství Sedlák nebo Veltlínské zelené z vinařství Sůkal

60d5a2308c785obrazek.jpgFoto: Global Wines

Dlouhou dobu platilo pravidlo, že k masu červenému se podává červené víno. Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Nutno poznamenat, že výjimka velmi zdařilá. Pro doporučení konkrétního vína není důležitá pouze samotná základní surovina  nebo typ masa, ale jeho další zpracování – použité koření, marinády, omáčky a jiné přísady. Vzpomeňte tedy i na vinné párování a bude se vám snadněji vybírat vhodné víno. Nejen podle barvy, ale podobných tónů a vlastností.