Jistě jste už slyšeli, že existují asertivní práva a dovednosti, pomocí kterých je dobré se řídit. Jde o dovednosti sebeprosazení, kterým lze dosáhnout hodnotnějšího života, a hlavně ho i příjemněji prožít. Příjemněji znamená méně se trápit samy se sebou, se svým okolím a přitom dosáhnout svého.

Na stránkách Ženy-in jsme pro vás připravili seriál o asertivitě, kde v každém díle budete seznámeni s některou dovedností a právem asertivity.

Jednoduše řečeno, pokud budete mít zájem, přečtete si postupem času vše, co se týká vašich práv v životě. Veškerá asertivní práva začínají totiž slovy: „Máte právo…“.

Jistojistě vás při jejich čtení některé z nich překvapí a možná vám na mysl přijde, že tohle tedy ne. To přeci není morální (popř. slušné, taktní apod.). Ale vězte, že naučení schopnosti „chovat se asertivně“ již pomohlo mnohým, kteří byli různým způsobem nespokojeni se svým životem.

· Máme právo sami posuzovat své chování a city a být za ně odpovědni

· Máme právo nenabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující naše chování

· Máme právo posoudit, zda a nakolik jsme zodpovědní za řešení problémů druhých lidí

· Máme právo změnit svůj názor

· Máme právo říci: “Já nevím.„

· Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních

· Máme právo dělat chyby a být za ně odpovědní

· Máme právo dělat nelogická rozhodnutí

· Máme právo říci: „Nerozumím.“

· Máme právo říci: „Je mi to jedno.“

V tomto prvním článku vám nabízíme test, pomocí kterého se lehce dozvíte, jak jste na tom s asertivitou. Bude samozřejmě na vás, jestli se o asertivitu budete dále zajímat. Vaším dalším právem totiž beze sporu je: „Máte právo se rozhodnout, zda se budete chovat asertivně.“

V každém díle seriálu pro vás připravíme příběh ze života, v rámci článků se k dané problematice budou v několika případech vyjadřovat odborníci a ani dnešní test nebude tím posledním. Pomocí těch dalších si například budete moci ověřit, zda se umíte asertivně bránit anebo zda váš muž chápe vaši duši, nebo je to "pařez".

Budeme se tak trochu snažit zaměřit problematiku asertivity na nás, ženy.
V některé odborné literatuře dokonce pohlížejí na asertivitu z pohledu muže a poté z pohledu ženy. Hned v dalším díle našeho seriálu se dozvíte, jak je třeba umět říci asertivní "NE". Jsme stále v nevýhodě oproti mužům, obzvláště v pracovních sférách. Zde, více než kdekoli jinde, je potřeba umět využívat asertivní práva, v tomto případě první z nich „Máme právo sami posuzovat své chování a city a být za ně odpovědní.“

Tolik tedy k následujícím dílu.
Dnes se přesvědčte, jak vlastně na tom s asertivitou jste. Test, zda jste asertivní, si můžete udělat ZDE .

 

Reklama