Foto: Shutterstock
Ustálené slovní spojení s vlastním významem se označuje jako frazém. Frazémy sice má každý jazyk, ovšem i v těch vlastních člověk někdy tápe. Tedy lépe řečeno například neví, odkud pochází, či na co odkazuje. A přesně to si v dnešním článku vysvětlíme.
Blbej jak štoudev
Možná jste už někdy o někom řekli, že je „blbej jako štoudev“. Víte ale, k čemu jste ho touto větou vlastně přirovnali? Štoudev byla v minulosti často využívanou dřevěnou nádobou na vodu s kovovými obručemi. Kromě štoudve pak v obdobných frazémech můžeme odkazovat například na poleno či troky. A proč zrovna tyto předměty? V minulosti se totiž hloupost často přirovnávala k něčemu neživému, a především pak dřevěnému.
Mít za lubem
Že má někdo za lubem znamená, že je vychytralý a má nějaký postranní a nekalý úmysl. Toto úsloví vzniklo ve spojení s mlynáři. Ti totiž při semletí mouky z obilí šidili své zákazníky tím, že si pro sebe nechávali tu trochu usazenou za obvodovým dřevěným kruhem, které krylo mlecí kameny. A tomuto krytí se právě říkalo lub.
Zarostlý jako Ezau
Ezau je biblická postava – prvorozený syn Izáka a bratr Jákoba. Na rozdíl od svého bratra nebyl Ezau příliš ctižádostivý a svůj čas rád trávil v lese při lovu. A samozřejmě byl také hodně chlupatý. Toho se rozhodl využít Jákob a v přestrojení za svého staršího bratra – zalezl si do zvířecí kůže – předstoupil před slepého Izáka a nechal si od něj dát požehnání. Toužil se totiž stát pokračovatelem roku. Lest mu prošla, neboť otec ho po hmatu od druhého syna nerozeznal – byl zarostlý jako Ezau.
Přijít o věneček
Jak souvisí věneček s tím, že žena přijde o panenství? Původ tohoto úsloví není nijak záludný. Dříve byly vlasy brány jako symbol stavu ženy. Jen panny mohly chodit bez pokrývky vlasů (bez čepce) a naopak je zdobit – nejčastěji věnečkem. O tento věneček pak po svatbě přišly, což šlo ruku v ruce s ulehnutím na manželské loži.
Být namol
Být namol znamená být opilý. To asi všichni víme. Co to ale znamená „namol“? Jedno z možných vysvětlení skutečně ukazuje na šatního mola, který má nekoordinovaný pohyb a léta jakoby bez cíle. Další se pak odvozuje od německého slova Molum, které značí právě opilost.
Pokud vás podobná úsloví a jejich původ baví, určitě navštívte instagramový profil @kraleklacka, který se na tento obsah zaměřuje.
Zdroj info: rozhlas (1), (2), pravopisne, umimecesky, zoom, instagram @kraleklacka
Nový komentář
Komentáře
I když byla blbá jako štoudev a chlupatá jako Ezaul, přišla o věneček díky tomu, že on byl jen trochu na mol...