72056-2.png

Není se čemu divit Indonésie vyváží například do USA tisíce tun tohoto prášku ročně. Podle mnohých statistik je v USA více než deset milionů příznivců kratomového prášku. V mnohých státech USA si dokonce stromy Mitragyny i sami pěstují, jelikož Speciosa miluje slunné podnebí. V naší zemi miluje kratom dle odhadů více než 10 tisíc lidí a jejich počet se stále navyšuje.

Kratom se u nás prodává zhruba deset let. Nyní ale přišel šok, jelikož ministr zdravotnictví prohlásil, že během několika málo měsíců dojde k zákazu jeho prodeje. Například na Slovensku je zákaz prodeje již schválený s účinností od 9.12.2021. Je to velmi smutné protože 10 let nikomu nevadil a nyní přišlo toto prohlášení. Různé země se k tomu staví různým způsobem. Například v USA se snažila FDA prosadit celoplošný zákaz, což se jim nakonec nepodařilo. Proto se některé státy rozhodly, že kratom podporovat budou, ale jsou i také které si jeho zákaz prosadily. Kde si v USA kratom nekoupíte ? Jedná se například o Arkansas, Alabamu, Indianu, Vermont, Tennessee, nebo Wisconsin. V Evropě je kratom velmi polulární v sousedním Německu, nebo Španělku. V mnoha zemích je však zakázaný, můžeme jmenovat například Polsko, Francie apod.

72058-prodejkytekkratomu.jpgAsi stále nevíte proč má kratom tolik přívrženců? Velice rád bych vám zde napsal celý nový článek o tom k čemu se tento prášek používá. Pravdou však je, že jako jeho prodejce to udělat nemůžu. Má to jednoduché a pro mnohé lidi naprosto nesmyslné vysvětlení. Kratom totiž není v EU schválenou potravinou ani potravinovým doplňkem, tudíž je o něm možné napsat akorát to co jsem zde do této chvíle napsal. Na internetu se setkáte s označením „sběratelský předmět“ toto označení ať už si o tom myslíme cokoli je to, které úřady akceptují.

Co bych vám mohl o kratomu ještě říct ?
To co ještě například mohu uvést série dezinformací, které kolují na internetu. Jednou z nich je například to, že jedna z nejpopulárnějších odrůd je takzvaná „ Maeng Da“ . Nejedná se však o speciálně vyšlechtěnou odrůdu jak se můžete někde dočíst, ale pouze o mix základních barev kratomu. Zřejmě nejoblíbenějším mixem ze jistě „Green Maeng Da“.

Jak je to vlastně s jednotlivými barvami?
Rozlišujeme tři základní barvy kratomu. Červený, bílý a zelený. Takzvané barvy kratomového prášku vznikají podle toho jaký je použit způsob sušení a zpracování. Nejpopulárnější je zelený kratom.

Jeho příprava je následující. Listy se usuší a po usušení se melou na prášek. Červený kratom vzniká úplně jiným procesem. Sklizené listy se nejprve nasypou do pytlů a následuje několik několik dnů fermentace. Následuje stejný proces jako u zeleného kratomu, tedy listy se suší a pak rozemelou.

Bílý kratom je tvořen z červeného a zeleného prášku. Červeného prášku je tam prý jen malý zlomek objemu. Správný bílý kratom prý obsahuje i stonky a žíly z listů.

Pěstování v ČR ?
Na českém internetu se dočtete, že vlastnit kratomový stromek je u nás nemožné. Tvrdí to lidé, kteří to buď nikdy nezkusili, nebo se jim to zkrátka nepodařilo. Já vím z osobní zkušenosti, že to jde. Několik stromků jsem si už doma vypěstoval. Je jasné, že přes zimu musí být stromek v teple, tedy doma jako pokojová rostlina.

72057-kratommiskypr.png
 

Reklama