Bio Topping - náš organismus trochu jinak

Před nějakým časem jsem četla knížku Carlese J. Flugbella – Bio topping .Udělala jsem si z ní výpisky, říkám si, že pro někoho to bude přínosné.
Možná by vás mohlo zajímat, že člověk v průběhu dne i noci prochází změnami ve čtyřiadvacetihodinovém rytmu, který určuje náš život.

3:00 – hodina změn
V důsledku zúžení žil v pleti se začíná fáze zahřívání organismu, a ten se pomalu připravuje na činnost.

4:00 –  nedostatek vzduchu
Mnoha lidem chybí vzduch. Při některých dýchacích potížích dochází ke kritické fázi, hladké svalstvo průdušek se stahuje, dýchací cesty se zužují.

5:00
Ledviny dosáhly minima své aktivity. Pokud by pracovaly jako ve dne, museli bychom několikrát za noc odejít na záchod.

6:00
Srdce začíná bušit rychleji, vzrůstá krevní tlak, v krvi je více glukózy a aminokyselin, to aby buňky získaly potřebnou energii.

7:00 ranní kalorie neškodí
Trávicí soustava je na vrcholu, je to nejvhodnější doba pro žaludek, i jít na záchod. Testosteron dosahuje své maximální denní výše, proto mnoho mužů cítí silnou erotickou touhu.

8:00
Koncentrace krevních destiček dosahuje maxima, mají tendenci ke slepování a mohou ucpat zúženou tepnu. Důsledkem může být i infarkt.

9:00
Kortizon stoupá, lymfocyty klesají.
Naše odolnost vůči virům a bakteriím je proto nejmenší. K tomu malou poznámku, právě dopoledne nejčastěji chodíme k lékaři, což asi nebude to pravé...

10:00
Nejlépe funguje krátkodobá paměť, máme pocit, že nám práce jde od ruky.

11:00
Většina funkcí organismu dosáhla maxima.

12:00
Výkonnost pomalu klesá.

13:00
Sklon ke spánku nás přepadá zhruba každé čtyři hodiny, vrcholu ovšem dosahuje kolem jedné po obědě. Výkonnost klesá cca o ¼.

14:00
Dopřejte si krátký odpočinek. Tady zase moje menší poznámka, ve Francii mívají cca mezi 12-14 hodinou dobu oběda, neplacenou zaměstnavatelem.

15:00
Začínáme pociťovat nový příliv sil.

16:00
Nejvhodnější doba pro očkování, nemusíme se bát ani bakterií a virů.

17:00 Druhý vrchol
Srdce pumpuje více krve, svaly jsou výkonnější, právě teď se můžeme bez obav věnovat sportu. Můžeme si také dát sklenku vína - platí tedy ono anglické - gentleman nepije před  17:00.

18:00
Naše tělesná teplota dosáhla vrcholu, od této doby budeme výkonnostně zase klesat, snadno se unavíme a potřebujeme odpočinek a klid.

19:00
Na vše reagujeme pomaleji, dokonce i na stres, nyní jsme tolerantnější, klidnější a přístupnější. Je to vhodná doba na řešení rodinných záležitostí.

20:00
Reakce za volantem jsou z celého dne nejrychlejší. Pokud cestujeme, měli bychom cestu ukončit před 22:00.

21:00
Trávicí soustava se uložila ke spánku, žaludek vytváří méně šťáv, proto potrava přijatá po této době nám „leží v žaludku“ a může bránit spánku.

22:00
Podvěsek mozkový zhruba hodinu po usnutí vytváří nejvíce růstových hormonů, proto děti opravdu rostou ve spánku.

23:00
Spánek před půlnocí je opravdu nejzdravější, hluboký a posilující.
Druhá polovina je potom ve znamení snů, které jsou důležité z psychického hlediska, ale člověk si už tak dobře neodpočine.        

      
Reklama