Scenárista a režisér Petr Zelenka se tentokráte pustil do látky ve své podstatě historické. Zůstal věrný svým podivínům, překvapujícím osudům i Dejvickému divadlu.

Pro svou novou divadelní hru vybral sobě námět TEREMIN.

Ruský vynálezce a špión Lev Sergejevič Teremin žil ve třicátých letech minulého století. Zelenka ho zachytil během jeho asi desetiletého pobytu v USA. 

Tereminovy potíže tu začínají krátce po příjezdu střety se společenským pokrytectvím a rasismem. Další problémy se kupí jeho propojením se sovětskou tajnou službou, pro kterou vynalézá řadu přístrojů, protože prostě musí. A celkově nelehká doba hře také na optimismu nepřidá. Nemluvě o tom, že v Rusku Teremin zanechává svou manželku, se kterou se chladnokrevně, bez jejího vědomí, krátce po příjezdu rozvádí.

Do děje vstupuje detektiv Hoffman, najat dámou z vyšších kruhů, která se s Tereminem potká záhy po jeho vstupu do USA a naprosto propadne jeho kouzlu.

 

 

 

 

Tereminův geniální mozek totiž přivede na svět první bezdotykový hudební nástroj Thereminvox, se kterým sklízí obrovský úspěch. Výška tónu i hlasitost se řídí na dálku – přibližováním ruky k anténě. Původně nejspíš pouze odposlouchávací zařízení a alarm – opět vynález na objednávku.

Teremin detektiva brzy prokoukne (částečně díky svému vynálezu detektoru lži) a založí s ním, se svým manažerem a matematikem – hudebníkem společnost, se kterou šíří slávu Thereminvoxu četnými koncerty a později také sériovou výrobou tohoto nástroje. Jejich úspěch přeruší a zničí těžké údery hospodářské krize, krach na burze.

Psychologii hlavní postavy i hru na skutečný Thereminvox luxusně předvedl Zelenkův oblíbený herec Ivan Trojan. Dokonale zvládnutá role pragmatického vynálezce si v Dejvickém divadle vysloužila mnoho potlesku.

Psychologický portrét ruského vynálezce, těžká doba a vážná témata neznamenají, že se nezasmějete. Zejména situační humor prostupuje téměř celým představením a činí tak z něj naprosto grandiózní představení, na které stojí za to zajít!

Reklama