Za svůj život už jsem zažila dovolené různé i hrůzné. Ta hrůzná byla například v Řecku v pokoji vedle tří havířů z Karviné, jejichž jediným úkolem byla likvidace přivezených zásob etylalkoholu. Zbytečně utráceli za letenku, vypít to mohli v poklidu někde na přehradě se stejným efektem a nás by ušetřili několika probdělých nocí. O to víc si teď cením, když se podaří dovolená v klidu a pohodě, bez hlučících sousedů.

V poslední době se snažím, aby to bylo i netradiční (tedy něco jiného než moře a pláž nebo hory a turistika). A proto ráda vzpomínám na naprosto neplánovanou, ale o to vydařenější dovolenou „ve městě" - v Mnichově.

Díky Mnichovské dohodě jsem vždycky měla vůči tomuto městu averzi. V rámci jednoho autobusového zájezdu jsem se jím před lety i protáhla, ale zbyla mi jen vzpomínka na Olympijský stadion a obrovský obchodňák v centru (na Kaufstrasse).

Nedávno mi kamarádka nabídla, ať tam za ní přijedu, že mi připraví program a určitě se nebudu nudit. Jak řekla, tak se stalo. Týdenní pobyt v Mnichově s víkendovými výlety se změnil v krásnou nezapomenutelnou dovolenou. Večer (tedy spíše po půlnoci) jsem padala do lůžka únavou, ale spokojená - co jsem si naplánovala (podle kamarádčiných rad), to jsem navštívila a podle možností nafotila. Večery jsme si zpestřovaly koupáním v různých místech Mnichova i přilehlého okolí a o víkendu mně i sobě splnila přání podívat se do Bamberka (krásné historické město) - podařil se nám i termín výročních slavností založení města včetně karnevalového průvodu. Příroda je taky od Mnichova „na dohled", a tak jsme absolvovaly i výšlap do Bavorských Alp. Nestihla jsem za ten týden všechno, co jsem si naplánovala, a proto je důvod se tam ještě vrátit a projít neshlédnuté.

Prostě moje pohodová dovolená, to je dělat to, co se mi zrovna teď zlíbí, ať je to sebebláznivější, a nebýt závislá na těch, kteří mají o dovolené jiné představy. Dovolená s člověkem mojí krevní skupiny a nebo radši sama, než za sebou vléci otrávený přívažek.

Letos se chystám s jinou kamarádkou do Řecka k moři, musím se připravit na pravidelnou dávku kafíček, ale vím, že moje nápady ke zpestření pobytu budou přijímány bez předchozí averze (první úkol ještě tady v republice je protrénovat kamarádku v jízdě na kole, řecké ostrovy jsou pro projížďky přímo stvořené).

Tak mi přejte, ať se nám zadaří i solidní sousedi v apartmánech, a ať už konečně vyhasne islandská sopka, aby nám nemuseli zrušit odlet.

Reklama