Všechny asi znáte starý vtípek v názvu tohoto článku. Odpověď samozřejmě nejsou ani vláčky, ani autíčka, ale ženská ňadra. Tato, lékařsky řečeno „hypertrofovaná“ mléčná žláza se v průběhu vývoje lidstva stala symbolem nejen mateřství, ale i sexu. Ovšem jen v západní kultuře. Japonci například dávají přednost labutí šíji, Číňané malé nožce a některé africké kmeny například dlouhým stydkým pyskům nebo velkým hýždím.

Pro západní kulturu byla ňadra od dob Věstonické Venuše především symbolem plodnosti. V dobách antiky ovšem převládl falický symbol. V ranném křesťanství se mužské a ženské postavy zobrazovaly prakticky stejně. Ke změně došlo až na konci gotiky a v renesanci, s érou kojících Madon. Zásluhou francouzské revoluce se ňadra stala politickým symbolem – dominovala odhalená hruď a v ruce prapor s trikolorou. Zatímco koncem šestnáctého století byla ideálem malá prsa a široké boky, na počátku dvacátého století začaly být požadovány i útklé boky a postava skoro chlapecká.

V minulém století se názor na krásu ženských ňader stále měnil. Jen malý výčet na ukázku:
1912 - Francouzi dávají přednost postavě s plochou hrudí, takže se módním hitem stala stahující podprsenka bez ramínek Juno. Text pod reklamním obrázkem hlásal: "Současná móda vyžaduje velmi drobné poprsí." Němci ale francouzský trend "žehlících prken" odmítali a prosazovali "pravou německou" podprsenku Thalysia, která skýtala podpěru podobnou brnění a zapínala se v pase. Nakonec vítězí Francouzové a jejich stahovačka.
20. léta - Ženy své poprsí zmenšovaly, ideálem byla rovná hruď. Prodávaly se zejména zplošťující podprsenky.
1925 - Ida Rosenthal a Enid Bissett, které měly v New Yorku krejčovskou firmu, se rozhodly obohatit své modely o všitou spodničku, která zdůrazňavala přirozenější obrysy prsou.
1945 - Frčí torpédovité podprsenky, ve kterých prs vypadá jako projektil nachystaný k vystřelení. Ženy s drobnými prsy se pídí po vycpaných podprsenkách a "falešných ňadrech", aby jejich poprsí vypadalo co největší.
1947 - Francouzi představují new look, který se vyznačoval vosím pasem a přepjatě zdůrazněným poprsím. Tato silueta dominuje módě po celá padesátá léta.
1948 - Zejména americké ženy se chtějí podobat hollywoodskému ideálu, který vyžadoval, aby míry prsou o jeden palec přesahovaly míry boků. Zlatý věk přírodou obdařených žen.
60. léta - Konec škrobených tvarů z let padesátých. Skutečnou novinkou je elastická strečová podprsenka firmy Warner, která prsa podpírá, ale vypadá přirozeně.
70. léta - V módě je chlapecký vzhled. Vychrtlá postava, zpopularizovaná v Anglii manekýnkou Twiggy a v Americe Penelopou Tree, vyžadovala pouze to nejnezbytnější prádlo. Prsa byla tím lepší, čím menší. Nejlépe žádná.
1988 - The Wall Street Journal prohlásil: "Ňadra jsou opět v módě." Vzrůstá poptávka po modelkách s větším poprsím. V Americe se začíná dařit plastickým chirurgům. Některé modelky, které mívaly drobná ňadra, nyní okázale stavějí na obdiv své nápadně zvětšené poprsí. Prsa se nosí veliká a silikonová.
1994 - Invaze vycpávkových podprsenek Wonderbra.
1995 až 2000 - V oblibě zůstávají ženské tvary. Prsa se ukazují, vycpávají a nadzvihují. Gigantické silikony už neletí, pozornost se věnuje spíše tvaru. V trendu je modelace prsů.
(z knihy Marilyn Yalomové – Dějiny ňadra)

Zajímavé je, že o tom, jaká má mít žena prsa, kdy je má odhalit a kdy zakrýt, rozhodovali do 60. let minulého století výhradně muži. "Prsa ženy jsou pouze potud obdivována, pokud nevykazují žádné známky opotřebení, jakmile zestárnou, stávají se předmětem odporu," napsala Marilyn Yalomová, vědkyně Institutu ženských a pohlavních studií na americké univerzitě ve Stanfordu. Tato autorka tvrdí, že pro starověk ňadro znamenalo plodnost, pro raný středověk ohrožení duchovního života a pro novověk je předmětem, který nastartuje prodej jakéhokoli zboží. V roce 1968 se proto při volbě Miss vzbouřily americké ženy a začaly hromadně pálit podprsenky, aby tak mužům dokázaly, že jejich ňadra jsou jejich věc.

Myslíte si, že Vaše ňadra jsou Vaše věc?
Pamatujete si, jak vám začala růst prsa?
Kdy jste si poprvé kupovala podprsenku?
Smál se Vám někdo?
Vysvětlila Vám máma, proč máte prsa?
Máte s velikostí nebo tvarem prsou potíže?
Líbí se mužům Vaše prsa?
Nechala byste si udělat plastiku?
Nebo jste to už vyzkoušela?
Máte problém sehnat podprsenku?
Nebo byste všechny podprsenky spálila?

Napište nám o svých ženských „přednostech“!
Nebo pošlete fotografie :)
Nejlepší příspěvek vyhrává!

redakce@zena-in.cz

Reklama