Mezizubní prostor je místo, které je jako první zasaženo onemocněním zubního kazu. Na tyto těžko přístupné prostory běžný zubní kartáček při pravidelné hygieně nestačí. Proto mezizubní kartáčky jsou tou nejvhodnější volbou pro dobré vyčištění mezizubních prostor.

dfsdhPoužití mezizubního kartáčku je snadné a přináší rychlé a zřetelné výsledky. Kartáčky musí být efektivní a atraumatické (nesmí jakkoli poškodit dutinu ústní). Mezizubní kartáček je účinným řešením především u stoliček, ve srovnání s dentální nití a párátkem.

V minulosti došlo k použití mezizubních kartáčků až v případech pokročilé paradentózy, kdy došlo k ústupu kosti a dásní a následnému „zvětšení“ mezizubních prostor. Vzhledem k pokroku ve vývoji nových materiálů pro výrobu mezizubních kartáčků došlo k jejich výrazné miniaturizaci. Díky tomu bylo možné jejich použití i tehdy, jsou-li mezizubní prostory ještě „uzavřené“. V současné době jsou již mezizubní kartáčky tak drobných velikostí, které je možné používat již u dětí od cca 3–4 let věku.

Stomatolog upozorňuje: „Pro používání mezizubních kartáčků je zásadní, aby jejich velikost vybral vyškolený lékař nebo zubní hygienistlka. Současně je nezbytně nutný individuální nácvik jejich používání. Při dodržení této zásady nedojde k poškození zubů a dásní a jejich používání je efektivní a dlouhodobě bezpečné. Nedodržení tohoto pravidla vede často k opačnému efektu a nedůvěře laické veřejnosti v jejich prospěšnost a účinnost.“

Mezizubních kartáčků je na trhu velké množství. Tvary jsou různé, mohou být kombinované s držátkem kovovým, umělohmotným či gumovým. Jejich průměr se pohybuje od 0, 36 mm do 1, 30 mm. Velikosti jsou barevně odlišeny pro snadnější orientaci pacienta při jejich výběru. Optimální řada kartáčků má mít nepatrně překrývající se velikosti (mezivelikosti), aby se dosáhlo efektivního čištění v každém mezizubním prostoru.

Reklama