„Co je doma, to se počítá,“ je prý heslem, které vystihuje myšlení většiny Čechů. A ono není divu, v době, kdy všechno bylo všech a nikdo nezodpovídal za nic se rozkrádání socialistického majetku stalo populární formou „odboje“. Proč ne – jeden tak mohl mít pocit, že zaškodil neoblíbenému systému, a zároveň si postavil vilku nebo alespoň opravil koupelnu. A okrádat zloděje přece není zlodějina.

Jenže tenhle vztah ke státu nám jaksi zůstal i po té, co se onen stát stal „tím naším, svobodným“. Leckterý Čech má ještě stále pocit, že na tom přilepšit si není nic špatného. A ten pocit má zjevně i leckterý politik. Politici jsou totiž v podstatě vizitkou národa – nejsou jiní než ti, kteří je volí. A voliči jim dávají jasný signál – krást můžete, když se nenecháte chytit. Finanční skandály politiků totiž očividně nesnižují jejich oblíbenost u voličů. Takže proč by se neměli řídit národním heslem „Co je doma, to se počítá“?

Žebříček „nejšikovnějších“ politiků sestavil server iDNES.

Můžete o sobě říct, že máte „čistý štít“? Že jste nikdy „neokradla zloděje“? Považujete drobné podvádění státu za zločin? Znáte někoho, kdo se řídí heslem „Co je doma, to se počítá“? Zabránil by Vám finanční skandál zvolit politika, jehož názory a postoje by Vám jinak vyhovovaly?

Reklama