Milá redakce,
posílám článek na téma VÝCHOVA PSŮ V ČECHÁCH.

Náš asistenční pes
Nejdříve bych měla vysvětlit, co to vůbec asistenční pes je (pro ty, které to nevědí).

Asistenční pes je buď souhrnný název pro psy pomáhající všem zdravotně potiženým nebo pro psy, jejichž úkolem je pomáhat tělesně postiženým (obvykle, ale ne výlučně, vozíčkářům).
Správně vycvičený asistenční pes pomáhá třeba takto:
- rozsvěcení a zhasínání světel
- přinesení určeného předmětu (např. telefon, vodítko, pošta ze schránky, noviny, léky, ovladač atd.) a předání správným způsobem (na klín, do určené ruky atd.)
- sundavání ponožek či rukavic, svetru, bundy nebo i kalhot
- rozepínání zipů u oblečení nebo tašek
- otvírání pračky, vytahování prádla z pračky, podávání kolíčků
- podávání spadlých předmětů (klíče, tužka, list papíru, drobné mince - cokoli postiženému upadne na zem)
- otevírání a zavírání dveří všech typů
- pouštění počítače
- nošení batůžku s drobnostmi
- pomoc při nakupování (předání peněženky pokladní)
- pomoc při manipulaci s invalidním vozíkem (přitažení k posteli při přesedání, pomoc při zapadnutí do bláta nebo sněhu)
- přivolání pomoci nebo přímá pomoc v případě ohrožení, kolize nebo spadnutí z invalidního vozíku
- otevírání lednice, dvířek nebo zásuvek v domácnosti atd.
- vrácení ruky na ovladač elektrického vozíku (mnoho postižených nedokáže zvednout ruku na opěradlo a ovladač bez pomoci)
- přisunutí nohou na stupačky vozíku nebo natažení spasmatických nohou
- zvednutí poklesnuté hlavy (u postižených se zesláblým krčním svalstvem hrozí v takovém případě i udušení)
- předání napsané zprávy nebo určeného předmětu druhé osobě v jiné místnosti domu... a mnoho dalšího

Jako asistenční psi se používají hlavně retrívři - labradorští i zlatí, vzhledem k tomu, že mají naprosto neagresivní povahu (většinou samozřejmě), moc milují lidi a jsou s nimi nejlepší zkušenosti.

Konečně se dostávám k mému "asistenčnímu" psu.

Od roku 1988 jsem měla 13 let fenku briarda, která se jmenovala Mona a dožila se 13 let (na její památku jsem si vytvořila nick monca13). Líbí se mi velcí chlupatí psi, a když se u nás objevilo plemeno zlatý retrievr, doslova mi "učarovalo". Takže brzy potom, co jsem o Monču přišla, jsem si na internetových stránkách našla chovnou stanici z Prahy, která vypadala velmi solidně (už vzhledem k době, jakou se chovu věnují, kvalitě internetových stránek atd.) Psali tam, že brzy čekají narození štěňátek, dokonce ukázali i sono štěňátek u maminky v bříšku a po narození 8 štěňátek postupně ukazovali fotografie, jak rostou.

Napsala jsem jim o sobě a odpověděli, že mají sice dost zájemců, ale vzhledem k tomu, že jsem vozíčkářka, mi jedno štěňátko prodají. Vybrala jsem si podle fotografie fenku a pojmenovala jsem ji Bellisa, ale říkáme jí různě - nejčastěji Bella, taky krasavice inteligentní, potvora líná (když hodně líná :-) atd. Chovatelá mi štěňátko z Prahy přivezli, vzali s sebou i její maminku a tatínka, abych je viděla, takže u nás bylo veselo.
I když chovatelé zajišťují i asistenční výcvik, nechtěla jsem ho, protože dveře si otevřu sama a do ledničky bych psa nepustila :-).

Přestože nebyla cvičená, asistenční sklony se u naší Bellinky projevily v plné míře, ale v opačném směru, než si cvičitelé představují. Naše štěňátko si nás totiž vycvičilo tak, že čím více lidí se právě vyskytuje v naší domácnosti, tím více asistentů má náš pejsek :-).

Vyžaduje hlavně otvírání dveří (bydlíme v rodinném domku a Bella bydlí s námi doma), takže když si štěkne, že chce dovnitř nebo ven, přijedu na vozíku ke dveřím a otevřu a zavřu jí je :-). Otvírání ledničky naštěstí nevyžaduje :-).

Takže tento článek nejspíš patří do tématu "Vychováváte psa, nebo on vás?"

Při psaní tohoto článku jsem použila zdroj http://www.pomocnetlapky.cz/asistencni-psi/index.html

monca13Mončo, přeju vám, ať je vaše Bella stále tak skvělý asistent. Zároveň děkuju za přínosné informace o asistenčních psech.Znáte někoho, kdo má asistenčního psa?

Pátek:
VÝCHOVA PSŮ V ČECHÁCH
Vychováváte psa, nebo on vás? 
Uklízíte po svých psech?
Pouští vás váš pes do vaší postele?
Vadí vám "miláčci" bez náhubků?
Vzali jste si psa z útulku nebo jste ho tam dali?
Chtěli byste být svým psem?
Jíte vy nebo váš pes?

redakce@zena-in.cz
Dárečky pro nejlepší z vás!


 

Reklama