Advent znamená „příchod“. Co o tomto období psala před devíti lety redaktorka Jana Zbyňková? Protože některé věci se nemění a jejich hodnota je stálá, rozhodli jsme se její krásný článek připomenout...

Co je advent?

AdventAdvent, česky „příchod“, je název pro čtyři předvánoční týdny – začíná adventní nedělí, což je kterákoli neděle od 27. listopadu do 3. prosince.

Adventní pranostiky

Protože se jedná o významný církevní svátek, začátek církevního roku, byly k adventní neděli vztahovány mnohé lidové pranostiky. Vesměs nám předpovídají, že když je o první adventní neděli zima, bude trvat mráz, a to od čtyř do osmnácti týdnů – záleží na tom, kterou pranostiku si vyberete. Další pranostika říká, že jak bude o svaté Barboře, tedy 4. prosince, tak bude po celý adventní čas. Naopak se nám podařilo najít i jedno rčení, které nám říká, že jestli budete na první adventní neděli bez kožichu, budete ho pak nosit až do února.

Adventní přípravy

Každá domácnost by měla být na adventní neděli vybavena adventním věncem. Je to pozůstatek církevních oslav, ale i v dnešní době má svou funkci, symbolické odpočítávání posledních předvánočních týdnů přináší radost rodičům i dětem. Adventní věnec může být položen na stole nebo zavěšen u stropu. Má určitá pravidla, která bychom při jeho výrobě měli vždy dodržet. Na věnci musí být čtyři svíčky, měly by být červené, které postupně zapalujeme, každou adventní neděli jednu. Některé prameny uvádějí dokonce pět svící, jedna má být uprostřed věnce, a tu pak zapalujeme na Štědrý den. Zbytek věnce záleží už jenom na jeho výrobci, může být tradiční zelený z jehličí, slaměný, ze suché trávy, sušených květin, šípků, mechu nebo jiného materiálu, záleží na fantazii tvůrce. Kromě svíček jej zdobí i další dekorační prvky, které mohou být tradiční, jako jsou vánoční perníčky, suché plátky pomeranče, oříšky, jablíčka nebo křížaly, drobné vánoční ozdoby, stuhy, papírové a slaměné ozdoby, staré vánoční formičky, zvonečky, dřevění andělíčci… Pokud se rozhodnete udělat věnec moderní a netradiční, popusťte uzdu fantazii a klidně si udělejte futuristickou záležitost omotanou alobalem – fantazii se meze nekladou.

Pro výrobu věnce musíte mít nějaký základ, je možné zakoupit v květinářství už hotový korpus ze slámy či proutí nebo si můžete udělat vlastní korpus z vrbových větviček, které stáčíte dokola na požadovanou velikost a omotáváte slabým drátem. Korpus pak dále obalujete dekoračním materiálem, který opět upevňujete slabým drátem nebo nití. Svíčky připevníte nejlépe tak, že je nabodnete na rozpálený drát, kterým do nich uděláte otvory, do otvorů vbodnete špejle, které na druhém konci seříznete do špičky, a jejich délku upravíte podle tloušťky věnce, aby se špejle dala co nejvíce zabodnout a svíčka na věnci dobře držela. Ostatní dekorace na věnec buď můžete nalepit speciální hmotou, kterou koupíte v květinářství, nebo přišít silnější nití.

Po zapálení první svíčky na adventní neděli nezapomeňte dojít hned v pondělí na třešňové větvičky, Barborky. Když vám do Vánoc vykvetou, určitě se ještě alespoň jednou vdáte. :-)