Mezi další benefity patří schopnost porozumění, rozvíjení jazykových dovedností a pozitivní postoj ke čtení. Zřídka se ale při uvažování nad tím, co dětem předčítání skutečně přináší, dotkneme toho nejdůležitějšího. Týká se dětského zaujetí pro fiktivní svět.
5f7468ba2853dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pohádkové příběhy představují zjednodušený simulační svět, který dětem pomáhá porozumět našemu složitému reálnému světu, a také to, jak se ho naučit ovládat. Aspekty našeho skutečného světa jsou obvykle složité na pochopení, především když jde o sociální interakce. Děti se proto učí, jak rozpoznávat touhy a potřeby druhých, jak se chovat k ostatním, tak, aby si udržely přátelství, ale i jak si získat ve společnosti respekt. Všechny tyto dovednosti jsou důležité, abychom měli spokojený život. Přesně o nich jsou příběhy, které máme rádi, a které si libí našim dětem.

V některých pohádkách je mnoho zjednodušených aspektů ze skutečného života. Je jen na vás, které z nich považujete za opravdu důležité. Přesně u nich se můžete pozastavit a s potomkem téma lépe prodiskutovat.

Příběhy jsou vodítkem pro život

Je lidskou přirozeností, že nás od malička příběhy přitahují. Mluvené slovo historicky předchází to psané a každá kultura má svoje pohádky. Děti se tak dozví příběhy o víře, zvycích i hodnotách své kultury, ale i těch ostatních. Dalo by se dokonce říci, že kultura bez příběhů, je kultura bez morálky. Příběhy popisují základní konflikty a dilemata lidského života a nutí děti přemýšlet o způsobech jejich řešení.

Na závěr je nutné dodat ještě jedno malé upozornění. Příběhy jsou formou hry a stejně jako v každé hře znamená naše zapojení ovlivnění jejího výsledku. Výsledkem jsou v tomto případě načerpané informace o reálném světě. Když do příběhu vstoupíme, vstoupíme do světa dětí, kteří jim věří stejně jako reálnému světu. Dobře si tedy uvědomujte, na kterou pasáž dáváte důraz, hrajte si se slovy i s výslovností. Jde o umění, které máme každý v sobě. Umění, jež po staletí spojuje rodiče s dětmi a děti se světem fantazie.

Týden čtení dětem

Jubilejní 10. ročník tradičního týdne oslav literatury a společného čtení Týden čtení dětem by se měl letos konat v termínu od 1. do 7. října. Na programu jsou připraveny desítky akcí, od čtení, vyprávění, tvoření, zpívání, hraní a sdílení, a to vše ve městech a obcích po celé republice. Úvodní slavnostní inaugurace je naplánovaná na 1. října a po deseti letech ji pořadatele symbolicky vrátili na místo, kde Týden čtení dětem začínal, do Českého Těšína. První říjnový den je na programu také křest videoklipu režiséra Petra Němečka k písni textaře a skladatele Jiřího Krhuta Budu jejich ochráncem, kterou společně nazpívali známí interpreti. A ještě v předvečer inaugurace, tedy 30. září, dostane prostor letošní novinka – Filmový večer s besedou s atraktivními hosty. Jak vše ale nakonec dopadne vzhledem k opatřením je zatím nejisté. Pro aktuální informace o události sledujte facebookovou skupinu Celé Česko čte dětem.

Čtěte také:

Reklama