Díky festivalu Opera 2007 mají diváci, kteří to nemají daleko do Prahy, jedinečnou příležitost, jak se seznámit s operní mimopražskou scénou. Všechny divadelní domy, které se opeře věnují, totiž přivezou do Prahy to nejlepší, co za uplynulý rok secvičily.

Festival je již v plném proudu, představení probíhají zatím v Národním a Stavovském divadle, přidá se i Státní opera Praha. Menší představení probíhají v divadle Kolowrat.

Hned druhý den festivalu zažila Praha překvapení v opeře G. Verdiho Attila, která předvedla bohatou výpravu, skvěle secvičený orchestr a dobře odvedené sbory a především italského tenoristu G. Zampieriho, který posunul celé představení o třídu výše v roli Foresta. Více o opeře najdete ZDE. Pokud jste z okolí Olomouce, rozhodně si nenechte ujít divadlo plné bohatě oděných Hunů a Římanů!

Irsko
V neděli se v Národním divadle představil operní soubor Divadla J. K. Tyla z Plzně s dílem B. Martinů Hry o Marii. Nejedná se o operu v pravém slova smyslu, ale spíše o autorovu reminiscenci na středověké divadlo a jeho mirákly. Hlavní složkou jsou překrásně napsané sbory, kterých se zejména ženská část plzeňského ansámblu chopila se ctí. Pokud máte rádi bohatou melodiku skladatele Martinů, zajeďte určitě do Plzně. Více naleznete ZDE.

Hned dalším dílem G. Verdiho po Attilovi byla opera Macbeth. Shakespeare byl skladatelův nejmilejší básník, a tak i první z oper podle jeho díla znamená výrazný zlom v jeho díle. Do Prahy s touto operou přijel soubor Divadla F. X. Šaldy z Liberce. Nádherná hudba je skvěle přednesena ruským barytonistou A. Orlem a bulharskou sopranistkou A. Baranovou. Slabinou představení je režie, ale výkony hlavních představitelů tuto slabinu vyrovnají, takže i v Liberci je na co se vypravit. Více se dočtete ZDE.

Avízo na nejbližší opery

Festival Opera 2007 uvede Švandu dudáka (16. 3. 19.00 Stavovské divadlo) Jaromíra Weinbergera a Křídový kruh (18. 3. 19.00 Stavovské divadlo) Alexandra Zemlinského. Se Švandou dudákem přijíždí do Stavovského divadla opavský operní soubor, který si opakovaně vysloužil značné sympatie pražského publika - dramaturgickou originalitou i nasazením, se kterým festivalové představení odehrál.

Připomeňme jejich inscenace Hurníkovy opery Oldřich a Boženka, Poulencových Dialogů karmelitek, Verdiho Loupežníků či Belliniho Normy s Katarínou Kramolišovou v hlavní roli. Nyní ji (v pátek 16. 3.) mají diváci možnost vidět v roli Dorotky. Křídový kruh, který Jihočeské divadlo uvede ve Stavovském divadle v neděli, je pozdní operou Alexandra Zemlinského. Rakouský skladatel, který šestnáct let působil také v pražském Novém německém divadle, se tu opět projevuje jako mistr barev a znalec lidské duše: cituplně a srozumitelně vypráví jímavý příběh dívčí i mateřské lásky. V hlavní roli dívky Hai-Tang vystoupí Kateřina Hájovská.

O víkendu se také představí Národní Divadlo Moravskoslezské Ostrava s operou Bohuslava Martinů: Řecké pašije (17. 3. 19.00 Národní divadlo).

 

Reklama