OBI - čerpadlaMnohé chaty a chalupy stále nemají připojení na komunální rozvod vody a na scénu tak přicházejí čerpadla. Velmi jednoduše se s nimi čerpá voda ze studní i sudů s dešťovou vodou. Myslíte si, že tady využití čerpadel končí a na zahradách rodinných domů jsou bez uplatnění? Mýlíte se. Mohou pomoci například s odčerpáváním bazénů, jezírek, ale i žump. Jediné co k nim potřebujete je napojení na elektrickou energii.

Jaké je využití čerpadel?

Čerpadla se používají ve vzdálenějších zahradách, do kterých nedosahuje vodovodní potrubí. Stačí pouze vlastní vodní zdroj, ze kterého budete čerpat. Zdrojem může být studna, sud nebo jímka na dešťovou vodu. Potřebujete vypustit bazén či jezírko? I zde pomůže čerpadlo. Během léta se často stávají neštěstí v podobě náhlých prudkých lijáků, které mohou zatopit sklepy domů. Velké spoušti pomohou zabránit právě čerpadla, která špinavou, bahnitou vodu odčerpají. Žijete zdravě a chtěly byste rodině dopřát čerstvou vodu z vlastní studánky? To s čerpadlem nebude problém! Určitě vám voda z přírodních zdrojů zachutná více než ta z kohoutku.

Jaké jsou typy čerpadel?

Zahradní čerpadla můžeme jednoduše rozdělit na dva základní typy a to podle vody, kterou čerpají. V hobby marketech, jako je OBI, bývají k dostání čerpadla na čistou nebo zkalenou vodu.

Čerpadla na čistou vodu se dále rozlišují podle funkce na zásobovací a přečerpávací. Již podle názvu můžete odhadnout, že čerpadla zásobovací se používají k čerpání a zásobení vodou. Jsou lehká, úzká a mají větší dopravní výšku, protože se ponořují do vrtaných studní. A nemusíte se ani bát, že voda ze studně nebude dostatečně čistá, protože je tento typ čerpadel vybaven předfiltrem. Veškeré nečistoty, které se mnohou v OBI - čerpadlapodzemních zdrojích vyskytovat budou tedy zachyceny. Dalším typem čerpadel jsou přečerpávací neboli evakuační, která slouží k napouštění a vypouštění bazénů, nádrží nebo sklepů. Jistě si dovedete představit, že musí mít větší dopravní množství a být konstrukčně mohutnější, aby čerpací práce netrvala celou věčnost. Dokonce mají často vychytávku v podobě plovákového spínače, který automaticky zahradní čerpadlo zapíná a vypíná podle výšky hladiny čerpané tekutiny.

Co dělat se zakalenou, bahnitou vodou v zatopeném sklepě? Pro tento nešťastný případ se používají kalová zahradní čerpadla, tzv. kalovky. Některé druhy kalovek jsou vybaveny vířičem, který zabraňuje usazování nečistot. Potřebujete vyčerpat septik, žumpu nebo studnu zapadanou listím? Navzdory tomu, že jsou kalová čerpadla konstruována tak, aby dokázaly odsávat zkalenou vodu obsahující bahno, mechanické nečistoty nebo dokonce částečky hlíny, nesmí se používat pro odčerpávání splaškové vody. K tomuto účelu si raději pořiďte speciální čerpadlo s řezacími noži.

Na co si dát pozor při výběru?

OBI - čerpadlaPokud si přesně nevíte rady, jaký typ čerpadel se hodí pro vaše konkrétní účely, neváhejte se obrátit na specialisty. OBI má proškolené zaměstnance, kteří vám s výběrem toho správného přístroje rádi pomohou. Zaměřte se především na hloubku, ze které bude čerpadlo vodu čerpat. Povrchová čerpadla mohou přivést vodu ze studně, až z hloubky sedmi metrů. Budete čerpadlo využívat k zavlažování? Dejte si pozor na délku hadice k použití na povrchu zahrady. K tomuto účelu se nejlépe hodí čerpadla sudová. Dokonce si můžete vyrobit vlastní závlahový systém. Stačí spojit zdroj vody s čerpadlem a to pak s automatickým postřikovačem. Navíc pokud použijete dešťovou vodu, budete ji mít zadarmo. Pro kropení trávníku je dešťovka bohatá na živiny k nezaplacení.

Domácí vodárna

Pokud chcete přivádět vodu pro domácí použití, vhodnou volbou bude domácí vodárna. Ta zajišťuje užitkovou vodu pro splachovače na toaletách, pračky, ale i výše zmíněné zahradní zavlažovače. Domácí vodárny jsou vybaveny bezúdržbovými motory s tichým chodem, které jsou schopny přečerpat až 6000 litrů za hodinu. Čerpání vody je zcela automatické a navíc neutrácíte zbytečně peníze za vodu komunální. Chcete být šetrné k životnímu prostředí a ještě ušetřit? Pokud máte k dispozici vhodný vodní zdroj, je to skvělá varianta!

OBI - čerpadlaTip odborníka:
„Plně automatická domácí vodárna je jednoduchým, rychlým a tudíž i nejpoužívanějším řešením, pokud potřebujeme zavést vodu pro každodenní potřebu do rodinného domu, na chalupu nebo na chatu. Díky instalaci domácí vodárny si zajistíme nejen komfortní a trvalé zásobování domácnosti vodou, ale třeba i zavlažování zahrady,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

K jakým účelům využíváte zahradní čerpadla vy a jak jste s nimi spokojené? Pokud jste dosud nad koupí přístroje neuvažovaly, snad vám článek poradil, jak užitečným pomocníkem může čerpadlo být.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama