ajurveda

Trápí vás migrény, bolesti kloubů, alergie, deprese, kožní vyrážky, nebo jen řešíte nadváhu či chronickou únavu? Jedna z metod, která vás může znovu postavit na nohy, je ajurvéda, nejstarší léčebná metoda na světě. Je stará dobrých pět tisíc let.

Dříve ale, než se rozhodnete, vyzkoušejte si jednu návštěvu v této speciální ordinaci s námi na nečisto. Čeká vás pohovor, pulzová diagnostika, zkoumání jazyka a očního bělma.

Ajurvédská ordinace se sice nijak nepodobá té běžné, ale nečekejte ani bůžky, posvátný oheň, vonné tyčinky a těžké závěsy. Ajurvéda je totiž velice liberální metoda, co lékař, to jiný přístup. Pražské centrum přírodní a ajurvédské medicíny provozované jedním z našich největších specialistů MUDr. Davidem Frejem vypadá jako příjemně zabydlená kancelář ředitele. Ve vzduchu se sice vznáší vůně indických tyčinek a bylin, ale ty pocházejí z přízemí, kde se provádějí koupele, masáže, cvičení, různé semináře a ajurvédská sauna. My chceme ale vědět, jak tato medicína léčí, a proto jsme, respektive kamarádka Gábina, objednaní na diagnostiku. Západní medicína považuje jedince za nemocného až ve chvíli, kdy se objeví viditelné příznaky. Ajurvéda pozná energetickou nerovnováhu v těle, která znamená skrytou či budoucí nemoc. Léčba pak spočívá v přírodních produktech, čajích, speciálním jídelníčku a relaxaci. Nemoc nemusí pak vůbec propuknout, další výhodou je, že se například s migrénou můžete současně zbavít astmatu nebo žaludečních potíží. Všechno totiž souvisí se vším, i kdyby vám to na první pohled připadalo nemožné.

Jak léčí ajurvéda

Takže usedáme naproti lékaře, který se Gábině, která přišla s chronickým zánětem kůže, dívá upřeně do očí. Potom uchopí její zápěstí, nahmatá puls a zkoumá jeho povrchový i hloubkový rytmus. Za chvíli Gábina vyplazuje jazyk, podle jehož povrchu se také leccos pozná. A i když lékař v této chvíli ještě neví, na co si jeho pacientka bude stěžovat, prakticky to řekne za ni. „Podle povlaku na jazyku lze určit množství toxinů v těle a já vidím, že u vás jich je mnoho. Značí to zánětlivý proces v těle,“ říká a soustředí se na puls. Gábina se za chvíli dozvídá, že má velice pomalý metabolismus, vnitřní horkost a s největší pravděpodobností nemá v pořádku játra. To sama potvrzuje a lékař dodává: „Nerovnováhu tělesných energií a mysli má v západní kultuře 95 % všech lidí. Náš způsob života brání tomu, abychom byli zdraví a vyrovnaní. Prazáklad všech potíží je strava a nedostatečné trávení. Samotné bylinky vás však neuzdraví.“ K bylinám se musí změnit životní styl a začít cvičit jednoduché speciální cviky, které každého podle jeho diagnózy naučí asistentka. Ve změně životního stylu ale bývá problém. „Člověk raději zemře, než aby změnil svoje zvyky,“ píše se v učených knihách a MUDr. Frej s tím souhlasí. „Jestli se chce někdo léčit pomocí ajurvédské medicíny, nemá cenu, aby sem chodil na popud své rodiny. Musí o správnosti rozhodnutí být přesvědčen sám, jinak své zvyky nikdy nezmění,“ upozorňuje doktor, když schází dolů do suterénu, aby nám předvedl vše, na co se pacienti mohou těšit.

Balzám na duši i tělo

ajurveda

Ajurvédskou saunu, která se liší od té běžné tím, že v horku nesmí být nikdy i hlava. Podobá se soláriu s otvorem pro hlavu, která při sanování vždy vyčnívá ven. Vany na byliné koupele, tělocvična k nácviku relaxačních metod, léčebných cviků i jógy a na konec masážní stoly s nádobami na vlažný olej, který si můžete nechat pomalu lít na různé části těla.

Účelem konzultace s lékařem je se dozvědět, co dělat, abychom se zbavili nejen potíží, ale i co nejvíce vyrovnali poměry svých energií. Z pulzu zjistíte 80 % celé diagnózy. V jakém stavu jsou vaše tkáně, játra, ledviny, zda se někde netvoří nádor, i svůj konstituční typ. Buď Váta, Pitta nebo Kapha. Rychlý, střední či pomalý metabolismus, což je spojeno jak s celkovou typologií člověka, sklonem k nemocem, tak s vhodnou stravou.

Škola stravování

Strava je podle ajurvédy základ veškerého zdraví i vyrovnané mysli. A její doporučení se vůbec nemusejí shodovat s moderní západní vědou, která nás vybízí hlavně ke konzumaci jogurtů, ovoce a zeleniny, margarínů, bílého masa a tmavého pečiva. Podle 5 tisíc let starého východního vědění to není pravda. Například s jogurty a sýry bychom to vůbec neměli přehánět, stačí dvakrát týdně, ale ne večer. Opatrně i s lilkovitou zeleninou jako jsou brambory nebo rajčata. Zvláště ta se nehodí pro lidi trpící kloubními potížemi, revmatismem a artritidou. Základem stravy je střídmost, pestrost a čerstvost pokrmů. Takže žádná ohřívaná jídla, o tepelně upravených již od výrobce ani nemluvě. Doba mezi jídly by neměla být kratší než 3-4 hodiny, tudíž žádné svačinky. Ty jen v případě, trpíte-li podváhou. Další jídlo před strávením předešlého se považuje za jeden ze zdrojů nemocí. Důležité je i to, v kolik hodin jíte.

Zásady denního stravování

ajurveda

Snídaně 7–8 hod.

Nejvhodnější je v létě čerstvé ovoce, v zimě sušené spolu s obilnými kašemi. Čerstvé ovoce jezte jen jako samostatný pokrm, ne jako dezert po obědě či večeři.

Oběd 10.30–13 hod

V této době tělo plane nejsilnějším zažívacím ohněm, bude nejlépe trávit. Proto má být oběd nevydatnější jídlo dne. Budete-li pravidelně obědvat po 13. hodině, koledujete si o pořádný zánět v těle. Hodinu před jídlem a hodinu po jídle nepijte – ředíte si trávicí enzymy a ty hůře pracují. Po jídle se krátce projděte.

Večeře 18–19 hod.

Po sytém obědě ji vynecháte zcela, jinak má být hodně lehká. Hodí se například zeleninový salát nebo celozrnné pečivo. Spát se má jít se zcela stráveným jídlem. Před spaním vypijte šálek teplého mléka se skořicí, meduňkový či heřmánkový čaj. Nesledujte horory ani thrillery, čeká vás neklidný spánek.

Sex

Nejvhodnější doba na sex je podle ajurvédy večer. Sex se naopak nedoporučuje ráno, v poledne, odpoledne ani o půlnoci. Podle ročního období se sex doporučuje v zimě 2krát týdně, v létě jednou za 14 dní, na podzim a na jaře 1krát týdně. Takže žádná sláva, viďte?

Jak je na tom Gábina?

Gábina od lékaře dostala na míru šitý jídelníček, cviky a bylinnou směs k výrobě čaje. Musí i několikrát na malý seminář, aby se vše naučila a porozuměla souvislostem. Nejtěžší bude změnit své zvyky a ovládnout chutě. Miluje totiž klobásky, uzené a různé uzenářské laskominy, nad kterými by lomil rukama každý stravovací poradce na světě. Jestli jí léčba pomůže, se ukáže zhruba za dva měsíce. O výsledcích vás budeme průběžně informovat.

Kdo nby si chtěl vyzkoušet zázrak ajurvédy na vlastní kůži a nachází se zrovna v Praze či okolí, může využít stejnou ordinaci jako Gábina. ECCE VITA dr. David Frejwww.eccevita.cz

Reklama