Pravidelně sportujete? Nevíte, co je stres? Jíte hodně zeleniny a ovoce, raději rostlinné tuky než živočišné, dbáte na správný pitný režim a dáváte si raději libové maso a méně tučné mléčné výrobky? Pak děláte pro své srdce víc než většina z nás.

flora

A právě proto, že spousta z nás bere zdraví srdce za něco automatického, a další spousta na onemocnění srdce a cév zbytečně umírá, připomíná si celý svět již od roku 2000 během Světového dne srdce fakt, že srdečně-cévním onemocněním podlehne ročně na celém světě 17,1 miliónu lidí, čímž se tato onemocnění stávají nejčastější příčinou úmrtí vůbec! Česká republika se této smutné statistice nijak nevymyká - v roce 2009 zemřelo v ČR celkem 107 421 osob, z toho u 54 100 osob bylo důvodem onemocnění srdce a cév.

Paradoxní na tom je fakt, že právě zdraví srdce a srdečně-cévního systému máme opravdu všichni do velké míry ve svých rukou. Odborníci se jednohlasně shodují na tom, že nejméně 80 % předčasných úmrtí bychom mohli předejít, pokud bychom odstranili nebo alespoň zmírnili hlavní rizika těchto onemocnění, jimiž jsou vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, obezita, kouření a nedostatek pohybové aktivity s nevhodným jídelníčkem.

Co tedy můžete udělat pro své srdce?

Základem je znát svá rizika, aktivně se tedy zajímat o svůj zdravotní stav, a pokud se přijde na problém, hned ho začít řešit. Stačí k tomu absolvovat jednoduchá vyšetření. Bez nich se totiž na některá rizika vůbec nemusí přijít. Zrádná je zejména vysoká hladina cholesterolu - nebolí a dlouhou dobu se nijak neprojevuje. Její první projev - např. infarkt - však může být i projevem posledním. Ani vysoký krevní tlak či diabetes nemusíme hned rozpoznat... a v tomto případě rozhodně neplatí, že nevědomost hříchu nečiní. Právě naopak - ubližuje nám a ohrožuje nás.

Dalším a zásadním krokem je zaměřit se na složení jídelníčku a podívat se, co se nám v něm objevuje. Hodně často se diskutuje o tucích - jaké jíst, zda je vyřadit úplně... Odborníci tvrdí jedno: tuky ze stravy vynechávat nelze, ale musíme si hlídat, kolik jich sníme (mělo by jich být asi 30 % celkové denní energie) a jaké tuky jíme. Pozor je třeba dávat na tuky živočišného původu (máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné vepřové nebo hovězí maso, uzeniny). Obsahují velký podíl nasycených a trans mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a mají řadu dalších negativních vlivů. I proto se jim často říká „špatné“ tuky a je nutné je z jídelníčku rychle „vystrnadit“ a nahradit je tuky rostlinného původu (rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené, např. kvalitní margaríny, dále semínka, ořechy). I v tomto případě nám srdce poděkuje. Rostlinné tuky totiž obsahují na rozdíl od tuků živočišných velký podíl vícenenasycených mastných kyselin z řady omega 3 a omega 6, které pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi (mohou ji dokonce i snížit), a tím i srdce a cévní systém zdravé. Některé z nich jsou navíc esenciální, tedy pro nás organismus nezbytné. Protože si je ale náš organismus neumí vytvořit sám, je potřeba je pravidelně dodávat stravou.

U tuků to ale nekončí. Současně je nutné zaměřit se na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, co nejčastěji sáhnout po celozrnných variantách potravin a pravidelně do jídelníčku zařazovat ryby (aspoň 2x týdně). I ty jsou totiž bohaté na výše zmíněné omega 3 mastné kyseliny. Z mléčných výrobků je vhodné vybírat ty méně tučné (nejlepší jsou zakysané) a omezit spotřebu uzenin. Neméně důležitý je také dostatečný pitný režim (čímž myslíme zejména vodu, ovocné čaje, 100 % džusy apod. (U alkoholu se doporučuje střídmá konzumace, z hlediska srdečně cévního zdraví doporučuje max. 2 sklenky vína nebo jeden půllitr piva či jeden „panák“ tvrdého alkoholu denně).

Samotné jídlo nestačí

Změny v jídelníčku je nutné podpořit a doplnit pravidelnou pohybovou aktivitou a cílenou snahou o omezování stresu (máte pravdu, lehčeji se to řekne, ale jde to - zejména když na vše půjdete s úsměvem). U pohybu se nemusíte lekat. Nikdo po vás nebude chtít olympijské rekordy. Stačí pravidelná svižnější procházka na čerstvém vzduchu, vyšlápnout si pár schodů místo jízdy výtahem, lehce si zaběhat nebo vyjít se psem. Stačí jen třicet minut denně, což opravdu není mnoho - ruku na srdce, kolik půlhodin denně proklábosíte s kolegyní či kolegou?! Klidně si povídejte, ale nebylo by pro obě strany lepší, kdybyste si povídali/y - ať o poslední módě nebo o fotbale - na procházce?

»Chraňte své srdce, značka Flora a lékárny Valunio vám pomohou!«

Osvětová a edukační akce „Chraňte své srdce, značka Flora a lékárny Valunio vám pomohou!“ bude probíhat od 29. září (Světový den srdce) do 14. října 2011, vždy mezi 11. a 17. hodinou, ve vybraných lékárnách Valunio po celé České republice (přesná místa a časový harmonogram najdete od 24. září na www.flora.cz).

V rámci této akce bude odborný personál všem zájemcům bezplatně měřit hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, vysvětlovat, co naměřené hodnoty znamenají, a radit, jak úpravou jídelníčku a změnou životního stylu snížit rizika srdečně cévních onemocnění.

Reklama