Třetí nejčastější příčinou stresu dětí ve věku osm až dvanáct let je noční pomočování. Příčin může být hned několik. Hádky rodičů, neúspěchy ve škole, slabé sebevědomí. Vše se dá ale řešit – a vyřešit.

Podle slov dětského lékaře MUDr. Jiřího Jackla noční pomočování, odborně zvané enuréza, je častá dětská nemoc, kterou lze účinně léčit. Věková hranice pro toleranci nočního pomočování je však nejvýš pět let. Do této doby je vysoká pravděpodobnost, že pomočování vymizí samo. Pokud však nevymizí, je potřeba hledat příčiny a poradit se s dětským lékařem nebo urologem.

Čeho se vyvarovat

dítěV žádném případě by neměl rodič dítěti nadávat a vyhrožovat mu: „Ještě jednou se počuráš, tak si mě nepřej!“ Nevyčítat mu, že se počuralo a my musíme „zase převlékat celou postel“. Už tak traumatizované dítě dostane strach, a to nejen z rodičů, ale i z nástupu do školy, která ho brzy čeká. Coby školák se pak vyhýbá akcím, jako je škola v přírodě, letní tábory či různé sportovní soustředění a spolužáci si toho všimnou. Odhalí tento problém a dítě se stane terčem posměchu a šikany. Trauma dítěte se zvyšuje a noční pomočování neustává.

Nejúčinnější, jak dítě před traumatem z nočního pomočování uchránit, je včasná léčba. Sami rodiče by měli zahodit stud a rozpaky a ihned zajít na lékařské vyšetření.

Návštěva urologa

Noční pomočování postihuje 15 až 20 procent pětiletých, deset procent sedmiletých a tři procenta dvanáctiletých dětí. Může být zapříčiněno nejen stresem z rodinného prostředí, ale v mnoha případech také nerovnováhou mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moči vytvořené v průběhu noci. Většina starších dětí se pomočuje právě proto, že kapacita jejich močového měchýře nestačí na velké množství moči vytvořené v průběhu spánku.

V tomto případě je prvním krokem v léčbě úprava příjmu tekutin. Močení spolu s podáváním léků snižujících noční tvorbu moči, které předepíše dětský nefrolog, nebo urolog. Léky s téměř okamžitým účinkem jsou úspěšně používány v léčbě enurézy už téměř dvacet let. Podávají se těsně před spaním ve formě tablet rozpustných pod jazykem.

Pomočování se dědí

Noční pomočování může být také dědičnou záležitostí. Pravděpodobnost postižení potomka stoupá s četností výskytu symptomu v rodině.
Z lékařských průzkumů vyplývá, že pomočováním je postiženo až 45 % dětí, u nichž jeden rodič trpí enurézou. Děti rodičů, kteří jsou oba enuretici, mají 77% pravděpodobnost, že se jim tento problém nevyhne.

Na nic nečekat

Enurézu, tedy noční pomočování, je zapotřebí řešit už před nástupem do první třídy, v některých případech již po nástupu do mateřské školy. Včasný začátek léčby je velice důležitý. 
Enuretik potřebuje citlivý přístup, maximální pochopení a obrovskou trpělivost obou rodičů.

Poděkování MUDR. Jiřímu Jacklovi
Další použitý zdroj:http: www.webozdravi.cz

Přečtěte si také:

Reklama