Není třeba zmiňovat, že obézních dětí u nás stále přibývá. Vidíte to nejspíš sami pokaždé, když vyrazíte do ulic. Jenže co s takovým malým otesánkem provést? Pokud se i vašemu školákovi začaly tvořit nevzhledné faldíky, nezoufejte. Máme pro vás pár rad od odborníků na výživu.

Obezitě je lepší přecházet než ji později léčit. „Náš zdravotnický systém bohužel ještě není nastaven na řešení problémů s nadváhou. Nejrychlejším řešením problému je osobní schůzka s dietologem nebo nutričním poradcem, který pomůže sestavit optimální jídelníček a také by měl pomoci s jeho praktickou aplikací,“ vzkazuje poradkyně Monika Divišová.

„Pokud maminka ví, že se v rodině obezita vyskytuje, bylo by dobré se zajímat o životosprávu dítěte již odmalička. Vhodnou prevencí nadváhy a obezity je samozřejmě i kojení," vysvětlila Jana Divoká, terapeutka dětské obezity společnosti STOB. 

Naučte ho zdravě jíst

Přesto je možné, že k nadváze nebo obezitě u dítěte dojde. Co s tím? U dětí, které mají jen malou nadváhu, není odborníky doporučováno, aby docházelo k redukci, ale spíše ke stabilizaci váhy. „Bylo by asi mylné se domnívat, že z nadváhy dítě vyroste. Je to sice do jisté míry možné, ale je potřeba udělat i změny ve stravovacích zvyklostech. Tím, jak dítě roste, mění se váhově-výškový poměr, a pokud dítě udrží váhu, redukce jakoby samovolně nastane tím, že se zvětší parametr výškový,“ vysvětlila terapeutka.

Čím dříve se začne problém s přibývajícími kilogramy řešit, tím je větší šance na úspěch. Změny by neměly ale být nijak násilné. Naopak – zpočátku jistě postačí zpravidelnění jídelního režimu, omezení sladkostí, tučných a smažených jídel a sladkých nápojů. Není dobré dítěti vše zakazovat, ale spíše nabídnout vhodnou náhradu – např. za tatranku müsli tyčinku a podobně.

S úpravou jídelníčku by měl poradit praktický lékař, nutriční terapeut nebo jiný odborník. Spíše však než jídelníčky sestavovat je lepší upravit jídelníček, na který je již dítě zvyklé. Občanské sdružení Výživa dětí nabízí v rámci své poradenské činnosti na bezplatné lince konzultaci stravovacích návyků dítěte.

Zelenina je důležitá

Dítě by se mělo naučit jíst i dostatek zeleniny. Zelenina je unikátní z hlediska sníženého obsahu energie, zvýšeného obsahu mikroživin, vlákniny a u některých druhů i vody. Není výjimkou, že dítě zeleninu prostě odmítá. „Do jisté míry lze zeleninu nahradit dužnatým ovocem, které je vzhledem k vysokému obsahu vody také chudší na energii. Některé druhy cereálií jsou také bohaté na vlákninu, ale obsahují dost sacharidů – proto se hodí zejména ráno jako tzv. cereální snídaně (ovesné vločky, celozrnné pečivo). Kdo odmítá čerstvou zeleninu, bývá tolerantní k dušené či nakládané, a naopak,“ dodal Ing. Ivan Mach, CSc. poradce pro výživu a odborný garant kurzů Poradce pro výživu Nutris.

Vhodné je různé druhy zeleniny připravit na talířek a nechat jej volně k dispozici na stole při jídle. Když je zelenina atraktivně přichystaná a nakrájená na kousíčky, je větší pravděpodobnost, že to dítě zláká ji ochutnat. V tomto ohledu je dobré vydržet, dítě nenutit, ale nenásilnou formou, postupně, ji do jídelníčku přidávat.

S obezitou do lázní

Lázeňská léčba je součástí dlouhodobého léčebného plánu. Návrh na lázeňskou léčbu vystavuje praktický lékař pro děti a dorost nebo odborný pediatr a potvrzuje ho revizní lékař zdravotní pojišťovny, u níž je dítě registrováno. Lázeňská léčba obezity je plně hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Je určena dětem a dorostu ve věku 3-18 let, do šesti let je třeba doprovod jednoho z rodičů.

Pobyt v lázních obvykle trvá 6 týdnů, během kterých se dítěti podává dietní strava a dbá se také na tělesnou aktivitu. K oběma věcem by během pobytu mělo dítě získat kladný vztah a naučit se správným stravovacím návykům a pravidelnému pohybu.

Pojišťovna vás podpoří

Zdravotní pojišťovny mívají ve svých programech zanesenou podporu léčby obezity a nadváhy a svým klientům poskytují finanční příspěvek. Například největší pojišťovna VZP přispívá následujícím způsobem: Příspěvky na program Snižování nadváhy a obezity jsou určeny pro děti do 14 let s obezitou nebo nadváhou. Tisíc korun pro děti s obezitou a pět set korun pro děti s nadváhou. Zda se jedná o nadváhu nebo obezitu, určí lékař. Je poskytován jednorázově jednou v roce na léčbu nadváhy a obezity dítěte a na náklady spojené s nákupem léčivých přípravků souvisejících s tímto programem. Příspěvek náleží tomu pojištěnci, který svou váhu snížil.

Hubnutí díky internetu

Po prvním ročníku internetového kurzu zdravého životního stylu přichází vylepšená verze, která v průběhu čtyřtýdenního kurzu tzv. „školy zdraví“ dětem ukáže, jak hravě zařadit pravidla zdravého životního stylu do svého života. Kurz je určen pro žáky pátých tříd základní školy v celé České republice, kteří budou soutěžit o atraktivní ceny v podobě sportovního vybavení. Kurz však může nesoutěžně absolvovat kdokoliv, kdo bude chtít vylepšit své stravovací návyky a dozvědět se něco zdravém životním stylu.

Vždy jedenkrát do týdne bude dětem zpřístupněna na internetových stránkách www.hravezijzdrave.cz nová lekce, kdy budou plnit různé zábavné úkoly, zaznamenávat své stravovací návyky a pohybové aktivity. Za záznamy pak vždy obdrží zpětnou vazbu. Kurz je založen na principu kognitivně behaviorální terapie.

Internetový kurz Hravě žij zdravě, který byl spuštěn začátkem října, vznikl spoluprácí Občanského sdružení STOB s poradenským centrem Výživa dětí a za podpory Potravinářské komory. Nyní je možné se do kurzu registrovat, registrace potrvá do 2. listopadu.

Čtěte také: Obezita děti ničí
Obezita dětí: Důležitý je správný jídelníček!
Malí Otesánci – jak je omezit v jídle?
Vzrůstající obezita u dětí

Co říkáte na hubnoucí" programy? Jak jsou na tom vaše děti? Jak byste jejich nadváhu řešila?

Reklama