Dle veškerých dostupných zdrojů je pro duševní vývoj dítěte důležité, abychom si pro ně vyhradily každý den alespoň chvíli. V této chvíli se jim máme věnovat plně, neodbíhat přitom, a ony musí cítit, že jsme tu jen pro ně.

Při tomto vzoru chování také děti lépe poslechnou, pokud je žádáme, aby ještě chvilku vydržely a nechaly nás například dovařit večeři. 

Pokud jim pravidelně každý den věnujeme alespoň chvilku, vědí, že jejich chvíle skutečně přijde.

 

Co tedy s nimi

 

Pokud máme trochu energie, chce to v ideálním případě tvořit

 

  • Malujte – najděte doma nepoužitý kus tapety či jiný papír větších rozměrů, tento umístěte na igelit na podlahu a vytáhněte vodovky. Vy můžet kreslit obrysy, dítko vybarvovat. Malování štětcem je jistě bude bavit.

 

  • Vystřihujte – zakupte vystřihovánky a dětské nůžky a vystřihujte panenky, Rákosníčky nebo víly Amálky. Většinu dětí velice baví měnit oblečky a čepečky těchto pohádkových postav. Vystřihovánek je na trhu velké množství.

 

  • Modelujte – modelína také může postačit k tvořivě zábavě. Pokud jí máte dostatek, lze vyrobit domeček s malou zahrádkou a pejska a kočičku a tak dále. Však děti už vám jistě řeknou, co si přejí vytvořit. 

Energie mnoho nezbývá

 

  • Přečtěte knížku od Ježíška. Je to dlouhé a děti nás často přerušují, ale zde je v sázce jejich budoucí vztah ke čtení! Když k tomu přičteme možnost polohy ležmo, dá se ke čtení přistoupit jako k pohodlné činnosti vzdělávání našich dítek.

 

  • Pusťte audiokazetu s dětskými písničkami a zazpívejte si z plna hrdla. Klidně vyslyšte žádost dítka, které zřejmě bude požadovat opakování oblíbeného „songu“. Když se naučí jen jednu sloku, byla vaše činnost plodná.

 

Váš dnešní příděl energie je již zcela vyčerpán

 

Nelamte si s tím hlavu.

V případě nouze se dá využít poslední nejpohodlnější možnost, kterou je sledování pohádky, nejlépe na videu. Vyberte spolu s dítětem, na co se budete dívat, chytněte ho za ruku a sledujte Shreka nebo třeba Králíky z klobouku.

Ve chvílích, kdy je dítě z něčeho zmatené anebo je děj pro něj příliš náročný, vysvětlujte.

Televize není psychology zcela zamítána, pokud pořad vybíráme my a v ideálním případě jej sledujeme společně s dětmi.

 

Krásné prožití zimních večerů s vašimi dětmi přeje Žena-in!

A nevěšte hlavu, jaro je za chvíli tu.