Pokud jste si v tomto období koupila v zahradnictví krásně kvetoucí hyacinty či další cibuloviny, vězte, že jde o tak zvané rychlené rostliny. Zjišťovali jsme, co udělat s cibulkou po odkvetení, aby rostlinka znovu vykvetla.

hyacint

Rychlené cibuloviny - krásně kvetoucí hyacinty, sněženky a narcisky - dnes můžete pořídit v kdekterém zahradnictví či hobby marketu. No jo, ale co s cibulkami, až květiny odkvetou? Jsou odkvetlé rychlené cibuloviny odsouzené do odpadního procesu, anebo je možné cibulky nějak „zachránit“? To jsem zjišťoval v zahradnictví Starkl, kde mi na otázky odpovídala Jana Fligrová...

Když mi odkvetou rychlené cibuloviny, dají se cibulky nějak „zachránit“?
Záleží na tom, o jakou rostlinu jde a zda ji pěstujete v hlíně, nebo ve speciálním roztoku, ale obecně cibulku můžete nechat zatáhnout, když začne odkvétat. To uděláte tak, že ji buď necháte v hlíně a přestanete zalévat, anebo z hlíny vyndáte, necháte částečně zaschnout a potom uskladníte na tmavém vlhkém místě - třeba ve sklepě.

Kdy vyndanou cibulku znovu zasadit?
Znovu se cibulka sází na podzim, někdy již koncem srpna. Sází se maximálně do dvojnásobné hloubky své velikosti.

Po jaké době mi znovu vykvetou?
Cibulka, když je rychlená, v dalším období nebude kvést vůbec, nebo bude kvést hůře. Vysadíte ji s ostatními cibulkami, ale květ (pokud bude) bude drobnější, ne tak bohatý. Květina bude hlavně sílit a hezký květ bude mít až napřesrok.

Když si tedy koupíte rychlené cibuloviny, neděste se, že vám v další sezoně pokvetou hůře. „Jejich přirozený vegetační cyklus byl porušený a musí se vzpamatovat,“ vysvětluje Jana Fligrová. Můžeme si to představit trochu jako aklimatizaci při přechodu z jednoho podnebního pásma do druhého, také budete v prvních dnech unavení. U rostlinek ta únava trvá o chvíli déle.

Malá rekapitulace

  • Při odkvétání vyndat z hlíny.
  • Nechat zatáhnout a mírně zaschnout.
  • Uložit ve sklepě.
  • Vysadit na podzim maximálně do dvojnásobné hloubky velikosti cibulky.
  • Krásný květ očekávat až napřesrok.

Čtěte také...

Reklama