Mnohé ženy vědí, jaké utrpení představují migrény. Ty někdy v těhotenství ustupují, u některých žen však dochází k jejich zhoršení.

Co však dělat v těchto případech, když většina léků je zakázána kvůli riziku poškození plodu? Americká společnost pro těhotné ženy navrhuje následující opatření, která by měla alespoň trochu ulehčit od těžkých bolestí hlavy:

 

 

 

 

 

1. Ženy by si měly psát detailní zápisky, z kterých by bylo možné vystopovat, co migrénu způsobuje, aby bylo možné záchvatům předcházet.

 

2. Při bolestech hlavy být v klidu s mokrým ručníkem obtočeným kolem hlavy (to by asi napadlo každého). Nejlépe v tiché, tmavé a chladné místnosti.

 

3. Dávat si pravidelně studenou sprchu.

 

4. Zkusit pravidelně cvičit jógu a naučit se meditovat.

 

5. Pravidelně (i v těhotenství) cvičit.

 

Migrény zvyšují riziko srdečních a mozkových mrtvic

 

Ženy, které trpí každý týden alespoň jedenkrát bolestmi hlavy, jsou zvýšeně ohrožené rozvojem mozkové mrtvice. Toto riziko je třikrát vyšší ve srovnání s ženami, které bolestmi hlavy netrpí.

 

Kupodivu ženy, které trpí migrénami méně častěji, jsou zvýšeně ohrožené rozvojem náhlých srdečních příhod, a to o celých 64 %.

 

S těmito závěry přišli lékaři z harvardské univerzity před několika týdny na konferenci neurologů v americkém Chicagu. Lékaři proto doporučují, aby ženy trpící migrénami věnovaly zvýšenou pozornost dalším rizikovým faktorům, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření nebo vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

 

Výsledky amerických lékařů nelze brát na lehkou váhu, neboť jejich studie byla provedena na obrovském počtu 28 tisíc žen nad 45 let, které byly sledovány po dobu 12 let.

 

Máte zaručený recept, jak se zbavit migrény?


Libor Vítek, www.sportvital.cz

Docent lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Odborník v oblasti výzkumu oxidačního stresu, nemocí jater a zdravé výživy. Pracuje na IV. Interní klinice a na Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Reklama