bouračka

Je to ještě nepříjemnější než havarovat u nás, ale vyjedete-li do zahraničí autem, buďte připraveni na všechno. Pro jistotu!

Před cestou na dovolenou nezapomeňte prověřit platnost povinného ručení a případného havarijního pojištění. Jestli havarijní pojistku nemáte, lze ji sjednat i jen na dobu pobytu v zahraničí, stejně jako zdravotní pojištění. Destinace, kde platí vaše povinné ručení, najdete na zelené kartě, bývá to však celá Evropa, zbytek podle vaší pojišťovny.

Základem je mít s sebou zelenou kartu, jen díky tomu nebudete platit škody, které někomu způsobíte. Máte-li sjednané aspoň krátkodobé havarijní pojištění, dostanete zaplaceny i škody na vašem majetku. To v případě, že jste viníkem vy. V opačném případě je tíha placení na druhé straně.

Policie a fotoaparát

Ihned po nehodě volejte Policii. I když policisté nehodu vyšetřovat nebudou, nezapomeňte vyplnit „Záznam o dopravní nehodě“, a pokud máte možnost, vyfotografujte místo nehody, poškozená vozidla a všechny ostatní vzniklé škody. Snažte se, aby z fotografií bylo patrné, jak k nehodě došlo.

Asistence se vyplatí

Před cestou dobře prostudujte rozsah asistenčních služeb, které máte v balíčku pojištění. Pokud využijete jejich služeb, bude operátor při hovoru vyžadovat číslo vaší pojistné smlouvy, RZ vozidla, popřípadě jeho VIN. Dále vás operátor požádá o popis situace na místě, kde je vozidlo a v jakém je stavu, je-li potřeba odtah, vyproštění a tak dále. S asistencí můžete počítat i v případě potřeby sešrotování vozidla, nebo jeho uskladnění a následného odtahu do ČR.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě, že nehodu zaviníte vy, kontaktujte příslušnou kancelář povinného ručení. Kontakty najdete na stránkách: www.cobx.org, kde se dozvíte informace o dalším postupu. Pokud budete vyplňovat záznam o dopravní nehodě, použijte ten v jazyce země, kde k nehodě došlo, případně v jazyce poškozeného. Nezapomeňte, že záznam musí být podepsán všemi účastníky nehody! Vy však nikdy nepodepisujte nic, čemu perfektně nerozumíte. V tom případě buď doplňte své vyjádření v češtině, nebo volejte svou asistenční službu – u některého pojistného nabízejí i překladatelské služby přes telefon.

Po návratu

Kontaktujte telefonicky svou pojišťovnu a informujte ji o nehodě a rozsahu škod. Ta se poté postará o proplacení škody poškozenému, a pokud máte sjednané havarijní pojištění, nahradí vám škodu vzniklou na vašem vozidle.

Zdroj: www.zenaaauto.cz, www.aktualne.cz

Reklama