Jestliže vám slůvko podcast nic neříká, nevadí. Od toho jsme tu. Jde o zvukovou nahrávku, která se šíří na internetu nebo prostřednictvím mobilních aplikací. Podcasty tvoří známé i méně známé osobnosti.

Mohou mít formu zprostředkování zážitku, vtipné glosy, rozhovoru apod. Jejich cílem bývá nejen přenést nějakou informaci, seznámit se prostřednictvím sluchátek se zajímavým člověkem, pobavit, vzdělat, ale také inspirovat či nakopnout ke změně. Délka podcastů je různá a vy si můžete vybrat i podle toho, kolik máte zrovna času. Některé trvají jen pár minut, jiné i hodinu a déle.

V uplynulých týdnech jsme pro vás zmapovaly českou a slovenskou podcastovou scénu a vybraly ty, kterým byste měla zkusit dát šanci.

Jauuu, PS: to bolelo

V zábavném podcastu dua slovenských komiček Petry Polnišové a Evelyn Kramerové se zhlédne asi každá žena. Hlavním tématem jednotlivých epizod jsou muži a vztahy s nimi, které obě ženy na základě vlastních zkušeností vtipně glosují. I když si myslíte, že váš vztah je zcela unikátní, po poslechu zjistíte, že je to vlastně všude stejné.

Host Lucie Výborné

Pravidelná interview moderátorky Lucie Výborné pro Český rozhlas nemusíte poslouchat jen v době vysílání, ale rovněž jako podcast. Moderátorka rozebírá aktuální témata se zajímavými osobnostmi z nejrůznějších oblastí života. Ať už jde o sportovce, lékaře nebo dívky, které se rozhodly neprodukovat téměř žádný odpad.

Kubova English

Nenásilnou formu, jak se zdokonalit v angličtině, nabízí podcast Kubova English. Učitel angličtiny v něm uvolněnou formou radí a vysvětluje některé zapeklitosti, na které lze v angličtině narazit. Nebojte, nejde o žádné dlouhé přednášky. Lekce má i méně než deset minut.

The Buca Talks

Pro mladou Slovenku Martinu Buckovou není žádné téma tabu. Určitě si ji pusťte, pokud se chcete něco dozvědět o vztazích, sexu, ale i sportu a jídle. A to zcela bez obalu. Martina si také zve zajímavé hosty. A klidně vám prozradí i svou oblíbenou polohu při sexu. 

V Oblacích

Tereza Salte je už dlouho stálicí české blogovací scény. Své pole působnosti rozšířila i na podcasty. Vypráví v nich zážitky ze svého života, dělí se o dobrá rozhodnutí i o chyby. Věnuje se vztahům, podnikání i výchově dětí. Zkrátka milé povídání obyčejné ženy, se kterým se můžete ztotožnit a načerpat z něj inspiraci.

Kecy v holubí klecy

Pro milovnice módy je tu podcast Karolíny Holubové a Dominika Roubínka o všem, co frčí, frčelo a bude frčet. Karolína Holubová je navíc dcerou herečky Evy Holubové, po které zdědila smysl pro humor.

Paměť národa

Paměť národa je sbírka vzpomínek pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy — nacismus a komunismus. Jde o vyprávění obyčejných lidí, často neznámých hrdinů, jež by nemělo být zapomenuty.

Čtěte také:

Reklama