Přišel ke svému autu, které právě nakládali na odtahové vozidlo. Aby tomu zabránil, sedl si dovnitř, a nemohli dělat nic. Auto vyložili a nechali ho odjet. Dosáhl sice svého, ale jednal protiprávně.

auto

Už se vám někdy stalo, že jste přišla k autu a oni vám ho právě nakládali na odtahové vozidlo? Pokud si myslíte, že s tím už nic nenaděláte, jste na omylu. Můžete si do něj sednout, a nic s vámi nezmůžou.Takhle kuriózně to vyřešil jeden náš známý.

Špatně zaparkoval, což v Praze není zas tak neobvyklé. V centru je vůbec unikum dobře a bezpečně zaparkovat. Známý si potřeboval něco vyřídit pracovně, ale všechna placené parkoviště bylo obsazená. Tlačil ho čas, a tak to riskl. Zaparkoval na místě, kde to bylo pochopitelně zakázáno. Jednání se protáhlo, a když spěchal k autu, už bylo přikurtováno na vozidle odtahové služky, která ho jeřábem vytáhla z řady jak neposlušného žáčka z lavice.

Co teď? Spěchal na další pracovní jednání a bez auta by se tam včas nedostal. Uchýlil se tedy k zoufalému činu.  Rychle vyběhl na plošinu, otevřel dveře svého auta a uvelebil se na sedadle. Chlapi z odtahovky začali protestovat, že je to jejich povinností, ať okamžitě opustí vozidlo. Ale on moc dobře věděl, že s autem, v němž sedí člověk, se nesmí manipulovat.  A tak jim nezbývalo nic jiného než auto pěkně spustit zpět na silnici a nechat ho odjet.

Pokuta za nevhodné parkování ho samozřejmě neminula, ale i tak ušetřil peníze a peripetie s odtahovou službou.

Neberte to jako návod, jak obejít zákon, spíš jako kuriózní příhodu zoufalce, který hledal řešení.

Já bych na takový čin rozhodně odvahu neměla. Možná bych se snažila chlapy přemlouvat, aby mi auto neodtáhli, ale při mém štěstí by se mi to určitě nepovedlo.

Jaký by měl být správný postup a co dělat v případě, že vám odtahují vozidlo? Na to jsem se zeptala na Dopravním inspektorátu hlavního města Prahy.

 

Může odtahovka manipulovat s autem, když v něm sedí osoba?
Nemůže,  ale většinou se tyto případy řeší za přítomnosti policisty, takže je celkem vyloučené, aby si někdo sedl do odtahovaného vozidla. Pokud na místě zaplatí pokutu, není nutné, aby bylo auto odtaženo. Pokud už je naložené, zaplatí ještě k pokutě poplatek za manipulaci (sundání vozidla).

Co když na místě policista už není a odtahovka se má k odjezdu? Dá se odtahu ještě zabránit?
Ano, ale rozhodně bych se neuchyloval k protiprávnímu jednání vašeho známého. Jeho povinností bylo zavolat na místo policistu a vyřešit to s ním. Pak by byl postup stejný jako v případě, že je policista u odtahu přítomen.

A když je auto odtaženo?
Musíte zavolat na městkou policii, tam vám řeknou, kam bylo auto odtaženo, a kolik vás bude přestupek stát.

Jaká je výše pokuty za špatné parkování?
To je různé, záleží na místě a situaci, ale je to řádově do 2 000 Kč.

A na kolik nás přijde odtah?
Zhruba na 1500 Kč.

Hm, tak špatné parkování není zrovna levnou záležitostí. Není lepší parkovat tam, kde je to povoleno, a za ty peníze si koupit něco hezkého na sebe?

 

Reklama