Sex ve vztahu je důležitou a nenahraditelnou součástí každého partnerského vztahu. A ne nadarmo se říká: „pokud nefunguje sex, nebude fungovat ani nic jiného.” Že vám to přijde příliš? Omyl. Intimita sbližuje, je důvodem, proč se usmířit po hádce, uvolnit se nebo vypnout po náročném dni v práci. 

A ano, sexuální aktivita se může měnit. Ve fázi zamilovanosti na „to můžete vlítnout” klidně i několikrát za den, po pěti či deseti letech vztahu už frekvence nemusí být tak vysoká, ale podstatné je, aby se chtíč po partnerovi a sex ze vztahu nevytratil. Nikdy. Začne-li sexuální život pokulhávat a vytrácet se, je nejvyšší čas bít na poplach. 

Foto:Shutterstock

Muži a sex

Sexuální aktivita se dříve připisovala mužům. V posledních letech je tomu naopak. Muži sex odmítají sex nejčastěji kvůli únavě, stresu z práce, špatnému psychickému rozpoložení, anebo z důvodu, že se jim tato aktivita začala jevit jako rutina. Naopak ženy jsou v pozici, kdy si o společné hrátky musejí říkat nebo do nich partnera doslova nutit. V případě odmítnutí pak nastává nejen důvod k otázkám, ale i k nepříjemným pocitům a ponížení. Co dělat, když vám přítel nebo manžel sex odmítá? 

 • Mluvte o tom
  Partnerský vztah by měl být maximálně otevřený a upřímný, a tak komunikujte. Mluvte o svých touhách a potřebách a to stejné chtějte po svém muži. Dejte také najevo, že vám sex chybí a potřebujete ho. A ptejte se, bez předsudků, proč on sblížení odmítá. 
 • Netlačte na pilu
  Pokud se vám partner otevřeně svěří, co za jeho nechutí k sexu stojí, zkuste se domluvit, co dál. Bude-li potřebovat čas, dejte mu ho a netlačte na něj. Buďte trpělivá a snažte se mu dát najevo, že ho milujete a chcete udělat maximum proto, abyste společně zase zažehli jiskru. 
 • Nehledejte chybu v sobě
  Snažte se odprostit od všech možných domněnek a myšlenek, že je sexuální absence ve vztahu vaše chyba. Nepropadejte smutkům a nenechte si snížit sebevědomí. Jestliže je navíc více důvod (např. stres, práce, finance), neznamená to, že by vás už váš partner neměl rád nebo jste ho nepřitahovala. 
 • Běžte na to pomalu
  Intimita se nerovná jen sex. Jsou to také doteky, líbání nebo například objímání. Nezapomínejte na tyto věci a snažte se ukázat partnerovi, že není třeba, aby hned došlo k pohlavnímu styku. Navrhněte mu třeba masáž na uvolnění, letmo ho pohlaďte nebo se k němu v posteli přitulte. 
 • Udělejte změny 
  Stres je tichý zabiják a pokud je důvodem nulové sexuální aktivity ve vztahu, je třeba udělat alespoň malé změny. Fyzická a psychická pohoda jde ruku v ruce, a tak zkuste společně třeba sportovat, dejte si vanu, začněte zdravěji vařit nebo se snažte chodit dříve spát. Také se snažte vyvarovat hádek a neshod. V momentě, kdy se vás partner bude cítit lépe, může to vést i k sexuálnímu apetitu. 
 • Hrajte si 
  Vyrazte do boje za znovuobjevením sexuálního života s partnerem s erotickými hračkami, pomůckami nebo novým spodním prádlem. Snažte se okořenit váš vztah, buďte atraktivní a nebojte se ani před svým mužem dotýkat nebo si hrát, ať vidí, že je rozhodně o co stát. 
 • Vyhledejte pomoc
  Pokud je problém dlouhodobý, možná je načase vyhladat odbornou pomoc. Nezaujatý názor sexuologa nebo psychologa by mohl být nápomocný. 
 • Odejděte
  Nic nezabralo a sexuální půst je delší a delší? Možná je načase upřímně si říci, jestli chcete ve vztahu bez intimity pokračovat. Dovedete si představit život bez sexu? Chcete mít děti? Anebo v sobě nechcete zadusit touhu po sexu? To vše je potřeba zvážit. A přestože je případný rozchod z rozumu těžký, uvědomte si, že je třeba být v určitých chvílích sobec a myslet na sebe a své štěstí. 

Také si přečtěte: