Vysoká teplota u malého dítěte je vždy signálem ke zvýšené pozornosti. Víte, co všechno může horečku vyvolat a jak ji efektivně srazit dolů?

Normální teplota u dítěte se pohybuje mezi 36 a 37 st. C. Zvýšená je tehdy, naměříme-li od 37 do 38 st. C. Horečkou pak nazýváme teplotu pohybující se v rozmezí 38–39,5 st. C.

Proč stoupá?

Horečka není nemoc, považuje se za příznak choroby. Obvykle naznačuje, že tělo s něčím bojuje a imunitní systém pracuje. Pokud má dítě teploty přes 38 st. C, ve většině případů to znamená, že se pravděpodobně nachladilo nebo se nakazilo jiným virovým onemocněním. Za vznikem horečky může stát zápal plic, infekce močového systému nebo ucha, může jít také o reakci na očkování nebo o přehřátí organismu. Existují ale i závažnější stavy zvedající teplotu u dětí. Například bakteriální infekce krve nebo meningitida (zánět mozkových blan). Rozhodně bychom ji tak neměli přecházet bez povšimnutí.

horecka.jpg

Foto: Shutterstock

Neodhadujte, měřte!

Častým příznakem horečky je teplé čelo. Nicméně to, že dítě je na dotek normální, neznamená, že nemá horečku. Nemocný jedinec může být také mrzutější a podrážděnější než obvykle. K dalším signálům vyšší teploty často patří i to, že dítě:

  • špatně spí a jí,
  • nemá zájem o hru,
  • je méně aktivní nebo letargické (netečné, otupělé),
  • může mít křeče nebo záchvaty.

Lékař je jistota

Pokud máte dítě mladší jednoho měsíce a má horečku, kontaktujte svého dětského lékaře okamžitě. U starších dětí můžete zkusit následující rady:

  • Koupejte dítě ve vlažné vodě, vždy však předtím zkontrolujte její teplotu na zápěstí.
  • Oblékejte nemocného do lehké vrstvy oblečení.
  • Zajistěte malému dostatek tekutin, abyste předešli dehydrataci. Vhodné jsou kromě mateřského mléka i roztoky elektrolytů (tzv. krystaloidy) nebo voda – v závislosti na věku dítěte. Dehydratované miminko může mít méně mokré pleny, sucho v ústech nebo při pláči neroní slzy.
  • Pokud je dítě starší než šest měsíců a máte svolení od lékaře, je možné mu dát léky na zmírnění horečky, například ze skupiny nesteroidních antiflogistik. Nikdy tyto preparáty nepodávejte dětem mladším půl roku. Nedoporučují se ani léčiva s obsahem kyseliny acetylsalicylové, protože je možný vznik onemocnění zvaného Reyův syndrom.

Pro jistotu se zeptejte lékaře na dávkování a vždy si přečtěte informace v příbalovém letáku ještě před tím, než potomkovi podáte jakýkoli lék na snížení teploty. Pamatujte, že dítě, které má horečku a ještě nedosáhlo dvou měsíců, by měl co nejrychleji prohlédnout lékař.

Autor: uLékaře.cz