Pokud jste ještě nebyli v Zoo Ústí nad Labem, je nejvyšší čas to napravit. A dlouhé letní dny jsou k tomu přímo ideální, neboť ústecká zoo opět nabídne poklidnou večerní procházku ztichlou zoologickou zahradou. Večerní návštěva zoo je určena pro dospělé osoby i děti od deseti let. Délka prohlídky je cca 90-120 minut a je třeba ji předem objednat. V ceně je zahrnut vstup do zoo, průvodce, stylová svačina a malý dárek na památku. 

A co že je v ústecké zoo letos nového? 

V polovině února u medvědů malajských  samice Barma přivedla na svět své druhé mládě v pořadí. Tím prvním byla samička Babu, která se narodila v červnu roku 2011, a spolu s mládětem z Tierparku Berlin se na dlouhou dobu jednalo o poslední odchovy, které se v rámci celé Evropy podařily. Po sedmi letech se tedy úspěch opakuje! Samice Barma se o své mládě pečlivě stará. Bohužel situace v chovu tohoto druhu je v evropských zoologických zahradách kritická. Momentálně je chováno jen 39 jedinců ve dvaceti institucích. Většinou se navíc jedná o zvířata přestárlá, za hranicí reprodukce. O to je radost v Ústí nad Labem větší. Přijďte si ji také vychutnat na vlastní oči. 
Zoo Ústí nad Labem - medvěd malajský
Zebry Hartmannové patří mezi „rodinné stříbro“ ústecké zoo. Historie chovu se datuje k roku 1975, kdy bylo zakoupeno stádo dvanácti jedinců. Ti pocházeli z odchytu ve volné přírodě v rámci výprav ředitele královédvorské zoo Ing. Josefa Vágnera. Od té doby se Zoo Ústí nad Labem může pochlubit celkem 107 mláďaty, poslední tři se narodila v letošním roce. Na začátku března přišla na svět klisnička, o pět dní později se narodil hřebeček a na začátku dubna další hřebeček. K porodům dochází většinou v noci, popř. k ránu, takže když chovatelé přijdou do stáje na kontrolu, jsou mláďata již na světě. Kopytníci se staví na nohy již krátce po narození a mláďata jsou schopna ihned následovat svoji matku, což to součástí ochrany proti predátorům. Vidět můžete momentálně šestnáct zvířat -  dva dospělé chovné hřebce, jednoho ročního hřebečka, deset klisen a tři letošní mláďata. Jedná se o největší stádo v rámci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). V Evropě zebry Hartmannové chová celkem 25 institucí v počtu 107 jedinců.
Zebry Hartmannové - Zoo Ústí nad Labem
Mezi populární zvířata patří lemuři kata, kteří v ústecké zoo obývají volný výběh v horní části zoo. Ve skupině dochází každým rokem k odchovům mláďat, stejně tomu je i letos k vidění je již pět letošních mláďat - třikrát jedináček a jednou dvojčata. Samice se o své potomky pečlivě starají, zpočátku je nosí na břiše, později, když jsou mláďata starší, i na zádech. Také ostatní členové o nové přírůstky aktivně zajímají, půjčují si je a hrají si s nimi. Od června o víkendech a během prázdnin každý den je dokonce možné do výběhu vstoupit a procházet se přímo mezi zvířaty, samozřejmě za dodržení přísných pravidel (nekrmit, nesahat, nehladit).
lemuři kata v Zoo Ústí nad Labem

foto: archiv Zoo Ústí nad Labem

odborná spolupráce: Ing. Věra Vrabcová, Zoo Ústí nad Labem

Ať se vám návštěva líbí. 

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama