Moje sousedka měla nebetyčnou smůlu. Alespoň tak mi to líčila, když jsem ji nedávno potkala. Byla celá nešťastná a potřebovala se vypovídat. "Představte si, ráno jsem šla na první tramvaj, nikdo na zastávce nestál, a najednou přišli dva výrostci," svěřovala se mi celá rozklepaná.

Oba mladíci k ní nepozorovaně přiběhli z nedalekého parku, který sousedí s tramvajovou zastávkou na konečné. "Jeden se mě zeptal, kolik je hodin," pokračovala ve vyprávění. "Mrkla jsem na hodinky. Druhý v tu chvíli čapl tašku, kterou jsem si postavila vedle sebe, a utíkal pryč. Přišla jsem o peněženku i o doklady. Nezmohla jsem se ani na to, abych začala křičet."
Dlužno dodat, že mé sousedce je přes sedmdesát, místo kabelky nosí takovou tu koženou nákupní tašku s přední kapsou a na zastávce bývá vždycky první, aby jí to neujelo. Možná to byla chyba, protože dle odborníků si zloději často svoji oběť vytipují. Je dokonce pravděpodobné, že si ji zloději vyhlédli.
Věděli, kdy přichází a že bývá osamocená. Já osobně si nemyslím, že dopadla tak špatně. Přišla sice o peníze a doklady, což je samozřejmě nepříjemné, ale nic se jí nestalo.

Málo platné, zloději jsou vypráskaní. A byli by hloupí, kdyby riskovali víc, než "je zdrávo". Proto si podle kriminalistů chtějí usnadnit práci a své oběti si často vybírají.
Možná si myslíte, že jste nenápadní, průměrní, že nikoho nebudete svádět k tomu, aby vás okradl nebo se vám vloupal do bytu.
Jen vy sami víte, co doma ukrýváte, a říkáte si, že to určitě zlodějům nestojí za to. Ovšem z jeho pohledu se jim to může vyplatit - příliš totiž neriskují, pokud znají vaše zvyklosti.
Moc dobře třeba vědí, kdy se vracíte z práce domů. Poznají to snadno: vědí, jaké máte auto, kde před vaším panelákem parkujete, v jakém patře bydlíte, a také si všimli, že každé úterý se pravidelně vracíte domů až po osmé večer (aby ne, když chodíte do posilovny nebo na orientální tance pravidelně už půl roku...).

Zajímá vás, čeho všeho si zloději všímají, než si na vás troufnou? A jaké situace jsou pro jejich nekalé praktiky jako dělané? S výčtem takovýchto situací přišli němečtí policisté a odborníci z "Weisser Ring", u nás je nabízí Bílý kruh bezpečí. Co je tedy příležitostí pro zloděje?

1. Číhají v obchodech s obuví
Zkoušíte si nové boty, procházíte se v nich a pozorujete je v zrcadle, vaše kabelka leží na židli. Je to přímo pozvání pro zloděje ukrást vám klíče a doklady a snadno se dostat do vašeho bytu.

2. Číhají v šatnách
Kabiny v šatnách sportovních a fitness klubů jsou pro zloděje pravými nalezišti. Na kabelky nebo tašky, které jsou chvíli bez dozoru stačí zloději jeden pohyb ruky, a jste bez dokladů a bez klíčů.

3. Sledují parkování
Parkujete auto vždy na stejném místě? Není -li tam, tak každý zloděj ví, že nejste doma.

4. Sledují vaše termíny
Chodíte například každou středu v 17:00 na gymnastiku nebo v pátek v 19:00 na kuželky? Pozor: zloděj může vypátrat tyto vaše pravidelné odchody a vaši nepřítomnosti využít.

5. Předstírají známosti
Zloděj zazvoní u dveří nebo vás osloví na ulici. Vydává se za bývalého kolegu, vzdáleného příbuzného nebo bývalého přítele vaší dcery nebo syna. A vy ho pozvete domů. Za koho se zloději vydávají nejčastěji:

- za obchodního zástupce firmy nebo pojišťovny
- člena náboženské sekty nebo skupiny
- nemocného, který potřebuje napít vody
- pečovatelku i sociální pracovnici
- zaměstnance plynárny, energetiky
- podomního obchodníka
- člověka v nesnázích, který potřebuje zatelefonovat

6. Uspání psa
Kdo věří, že jeho domov je bezpečný, protože ho hlídá pes, lupič ho vyvede z omylu. Stačí prostrčit schránkou na dopisy nebo přes plot prášek na spaní zabalený v nějaké psí dobrotě a hlídač v několika minutách spí.

7. Hodí se i grillparty
Všichni jsou na zahradě, nikdo v domě. Rada: během události mějte dobře zajištěné vstupní dveře domu a všechna okna na vstupní straně pořádně zavřete.

8. Předem zkoumají terén
- prozvoní zvonky
- večer brouzdají po sídlišti a vyhlížejí zhasnutá okna
- přes týden zatažené žaluzie fungují jako pozvánka
- byt, do kterého je přes záclony dobře vidět, sledují dalekohledem - podle vizitky si najdou telefonní číslo a pravidelně volají

9. Stavební lešení
Především v měsících, kdy jsou renovovány a sanovány domy a byty, mají zloději šanci dostat se po lešení i do vyšších pater anebo odtamtud pozorovat vytipovaný byt naproti. A stále více zlodějů umí šplhat do výšek a nebojí se jich...

Možná sami přijdete na to, kolik dalších příležitostí zlodějům dáváme a jak jim nechtíc nahráváme. Mějme se tedy na pozoru a nelákejme zloděje tím, že při nákupu vánočních dárků zapomeneme na všechno ostatní, třeba na kabelku, která nám akorát hloupě překážela, a tak jsme ji odložily do nákupního vozíku. Ano, jsou samozřejmě i horší věci než to, že nás někdo okrade, ale je to nepříjemnost, které se dá (alespoň částečně) předcházet.

 

Reklama