bab

Já nevím, jak to máte vy, ale podle mě je nadlidský výkon vymyslet vhodný dárek pro starší osobu. Myslím tím osobu ženského pohlaví nad sedmdesát let. V rodině mám dvě. Maminku a tchyni (omlouvám se mamince mého bývalého muže za to oslovení, ale kdybych ji nazvala jménem, jak to dělám, měly byste v tom zmatek).

Tchyně dárky zásadně odmítá. Je nám to sice líto, ale respektujeme její názor. Cituji: „Nic mi nekupujte, já se chci věcí spíš zbavovat, než je hromadit. I tak budete mít fušku s likvidací mé pozůstalosti.“

Někomu se to může zdát drsné, až cynické, ale stejně s tím nic nenaděláte. Taková už prostě je. A svým způsobem je mi ten její svérázný humor sympatický.

Moje maminka je úplný opak. Také sice tvrdí, že jí nemáme nic kupovat, že nic nepotřebuje, ale kdybychom její přání splnili, určitě by jí to bylo líto a měla by pocit, že jsme ji odepsali.

A tak máme celý rok uši nastražené a lapáme každé její přání, které si třeba kvůli finanční situaci nemůže dovolit. Pak se všichni sejdeme nebo alespoň zatelefonujeme, dáme hlavy dohromady a vymyslíme vhodný a samozřejmě praktický dárek, na který se složíme.

Co tedy vybrat?

První takovou věcí byl, tuším, mobil. Všichni jsme mobilizovaní a volání na pevnou se nám pěkně prodražovalo, takže jsme tímto dárkem vlastně zabili dvě mouchy jednou ranou. Udělali jí radost a zároveň ušetřili.

Další rok jsme jí pořídili novou televizi. Ta stará byla podle ní ještě dobrá, ale neměla dálkové ovládání (ano, byla opravdu stará) a obraz se podobal spíš akváriu zamořenému zelenou řasou. To víte, že jásala, když viděla ten rozdíl a ocenila pohodlíčko, že nemusí vstávat z gauče, aby si přepnula program.

Co vymyslet příště? Vždycky jsme se vztekali, když jsme u ní myli nádobí. Baterie fungovala na heslo, deska se prohýbala a dřez byl poškrábaný. Ale představa, že za její přítomnosti rozbouráme kuchyň, byla takřka nemyslitelná. Počkali jsme, až odjede do lázní, a švagr celou rekonstrukci zorganizoval. No a maminka už přijela do nového, čistého a zamáčkla slzu dojetí.

No není to lepší než papuče, zástěra a šátek?

Reklama