Na světě existují nejrůznější nemoci a část z nich se řadí do kategorie vzácných. Takhle se říká těm nemocem, kterými trpí jen velmi malá část lidí v republice, obvykle jen jeden z dvou tisíc. Celkově je takových nemocí víc než 8 tisíc a u nás jimi trpí odhadem 600 tisíc lidí. To je poměrně velké číslo. Některé nemoci jsou velmi vzácné, může je mít třeba jen jeden člověk ze 100 tisíc. Co čtenářky Ženy-in ohledně vzácných onemocnění zajímalo? První část zodpovězených otázek od předních odborníků v této problematice Vám dnes přinášíme.
Redakční dotazy:
Kolik lidí onemocní v ČR vzácnými onemocněními? Jak se taková onemocnění poznají a diagnostikují, pokud mají například řadu projevů jako běžné onemocnění?
Vzácná onemocnění se z genetického hlediska týkají přibližně 5% populace, ale přesto „nikdo z nás není chráněn statistikou“. Na vzácné onemocnění bychom měli pomyslet v případě dlouhodobých a neobjasněných příznaků u dětí:
- které dlouhodobě a bez zjevné příčiny neprospívají na váze, mají poruchu růstu nebo jsou často nemocné;
- u kterých se zpomaluje či zastavuje psychomotorický vývoj (například opožděný vývoj lezení, vzpřimování, chůze nebo porucha vývoje řeči a porozumění)
- které netypicky vnímají okolní svět, nenavazují oční kontakt, nereagují na úsměv nebo mají sklon k stereotypnímu chování, které mají svalovou slabost, nadměrnou únavu nebo fyzicky nestačí svým vrstevníkům
- které se pohybují netypicky vzhledem k věku nebo mají svalové záškuby či opakované křeče;
- které mají opakující se respirační infekce s netypickým průběhem;
- které mají nápadně křehkou a snadno zranitelnou kůži připomínající motýlí křídla nebo naopak hrubou a šupící se kůži nebo u kterých se v průběhu dětství objevují na kůži různě zbarvená ložiska
- u dětí s poruchou vývoje zubů, vlasů nebo nehtů
- u dětí se zvláštním vzhledem obličeje s hrubými rysy (například výrazně vpáčený kořen nosu, nápadně vystouplé nadočnicové oblouky nebo nepoměr mezi velikostí hlavy a těla)
- u kterých si rodiče všimnou netypického zápachu či barvy potu, moče a stolice;
Nicméně příliš mnoho vyšetření dítě stresuje, proto nepanikařte! Mějte v první řadě co nejvíce informací a konejte s rozmyslem! Bližší informace o vzácných onemocněních najdete na: www.vzacnenemoci.cz , www.vzacna-onemocneni.cz , www.orpha.net
Odpověď poskytl: prof. MUDr. Milan Macek ml, DrSc.
Co je nejčastější příčinou vzniku vzácných onemocnění?
Vzácná onemocnění jsou z více než 80% genetické povahy, proto se také nazývají v anglosaském světě jako „Mendelistická onemocnění“, podle našeho slavného rodáka J. G. Mendela, který před více než 130 ti lety stanovil základy dědičnosti.
Dědičnost VO lze obecně rozdělit podle dědičnosti na:
a) Autosomalně dominantní přenos: především v důsledku nových mutací v rámci spermatogeneze u starších otců nad cca 45 let, týká se případů, kde již
jedna mutovaná alela způsobí dané onemocnění (chondrodystrofie, osteogenesis
imperfecta, neurologická onemocnění, kardiomyopatie atd.); b) Autosomalně recesivni přenos: především v důsledku mutací přítomných v populaci od pradávna, které mnohdy v minulosti poskytovaly svým nositelům selekční výhodu jako například proti infekčním nemocem (metabolické vady, cystická fibróza atd.); c) Dědičnost vázanou na pohlaví: Je dána mutacemi v genech na pohlavních chromosomech (vzácně chromosom Y) jako například „carská“ hemofilie. V zásadě je možno charakterizovat dědičnost analýzou rodokmenu, ta však v našich podmínkách malých rodin a malého počtu dětí/sourozenců obvykle nemá dostatečnou vypovídací hodnotu. Setkáváme se tak často s jediným sporadickým případem v rodině, kdy je velmi obtížné rozhodnout, zda se jedná o autosomálně dominantní de novo mutaci, nebo výskyt autozomálně recesivního onemocnění. Příbuzenské sňatky jsou u nás vzácnější, s výjimkou přistěhovalců (Blízký východ) nebo romské populace.
Přehled genetických pracovišť a laboratoří poskytujících DNA diagnostiku v České republice poskytují aktualizované přehledy Společnosti lékařské genetiky ČLS JEP (www.slg.cz ).
Odpověď poskytl: prof. MUDr. Milan Macek ml, DrSc.
Jsou některé ze vzácných nemocí léčitelné nebo je jich většina neléčitelných?
V současné době existují léčivé přípravky pro vzácná onemocnění asi pouze pro 1 % vzácných diagnóz. Některé choroby se léčí či jejich průběh je ovlivňován i léčivými přípravky, které se používají pro častěji se vyskytující choroby. Většinu onemocnění vzhledem k jejich genetickému podkladu neumíme cíleně léčit a pacienta dovést do stavu úzdravy.
Odpověď poskytla: MUDr. Kateřina Kubáčková
Pokud jste nenašla odpověď na Váš dotaz v dnešním článku, nezoufejte. V brzké době vyjde pokračování seriálu Vzácná onemocnění.
Více informací najdete v těchto článcích
a na stránkách www.vzacna-onemocneni.cz
Nový komentář
Komentáře
kuzle — #2 hm, a to se vždycky říkalo "záleží na matce". A teď si vyber.
gerda — #1 cim je chlap starsi tim horsi ma nejspis spermie, zmutovane a tak ... takze matka muze byt zdrava jak rybka a kdyz se ji vajicko spoji se zmutovanou spermii je prusvih evidentne
zaujala mě role otce nad 45 let. Já se až dosud domnívala, že rozhoduje věk matky, nikoliv otce
- člověk se pořád učí.