Víte, co nastává v neděli po prvním jarním úplňku? Slaví se Velikonoce od pradávna přinášející skutečné jaro. Letos budou jaksi brzy, už na počátku dubna, tak se ukáže, jestli i u nás v Jeseníku budou kvést sněženky, nebo chlapci budou chodit s pomlázkami ještě na sněhu. Tak či tak se na tento největší křesťanský svátek u Priessnitzů chystáme. Tento slavnostní a sváteční týden u nás bude plný křesťanských a lidových tradic.

jarnijeseniky

Na Škaredou středu se nemáme podle pověry mračit, abychom se nemračili všechny středy po celý rok. Proto v lázních připravujeme příjemnou podvečerní vycházku po kolonádě i s výkladem.
O Zeleném čtvrtku odlétají všechny zvony a zvonky do Říma a nahrazují je řehtačky a klapačky. My chystáme v předstihu pletení pomlázek a barvení vajíček.

jeseniky2

Na Velký pátek pletení pomlázek a barvení vajíček ještě obohatí zdobení vizovického těsta.
Bílá sobota bude ve znamení dětského velikonoční odpoledne.
O Božím hodu velikonočním budeme opět plést pomlázky, ale i zdobit perníčky, nebo vyzkoušíme ojedinělý zvyk, jehož pravidla se předávají z generace na generaci, a to naťukávání malovaných vajíček mincí. Každý sváteční den zakončíme tanečním večerem nebo koncertem.
Slavnostním velikonočním koncertem zahájíme Velikonoční pondělí.

jeseniky3

Abychom se však nevěnovali jen tradičním lidovým zvykům, využijeme jarního počasí k návštěvě malebného okolí Jeseníku. V rámci velikonočního programu se podíváme do jeskyní Na Pomezí, navštívíme vyhlášený Lesní bar, projdeme se po Stezce živé vody, otevřeme kapli a hrobku Vincenze Priessnitze, nebo vyzkoušíme Nordic Walking na lázeňské kolonádě.

My v Jeseníku se tedy o velikonocích nudit nebudeme. Tak přijeďte oslavit Velikonoce za námi!

www.jesenik.org
www.priessnitz.cz

Reklama